DEXPANTEN Merhem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Dekspantenol topikal olan DEXPANTEN Merhem, cilt onarma özelliği olan bir preparattır. Derinin kendisini yenilemesine, derideki kızarıklıkların ve tahrişlerin tedavisine, yaraların iyileşmesinin hızlanmasına yardımcı olur. Cildi esnek ve nemli tutar.  Yatak yaraları  ve bacak ülseri ve benzeri kronik yaralar; deri iltihabı, deri çatlakları, yanıklar, kesik, sıyrık ve çizik ve benzeri enfeksiyon riski taşıyan tüm yüzeysel yaralar; emziren annelerde meme başı çatlakları; anüs çatlakları, cilt enfeksiyonları; doku harabiyeti, ameliyat yaraları ve bebek bezi bölgesi pişiklerinin tedavisinde uygulanır.

DEXPANTEN Merhem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yatak yaraları  ve bacak ülseri ve benzeri kronik yaralar; deri iltihabı, deri çatlakları, yanıklar, kesik, sıyrık ve çizik ve benzeri enfeksiyon riski taşıyan tüm yüzeysel yaralar; emziren annelerde meme başı çatlakları; anüs çatlakları, cilt enfeksiyonları; doku harabiyeti, ameliyat yaraları ve bebek bezi bölgesi pişiklerinin tedavisinde uygulanır.
 3. Tedavi edilecek bölgeyi mikropsuz steril su ile yıkayınız ve kurulayınız. Hafifçe ovuşturarak sürünüz.
 4. Şayet çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır. Çocuk bezini bağladığınız bölgeyi temiz ve kuru tutunuz. Çocuğun bezini sık sık değiştiriniz.
 5. Bebek bezi bölgesi pişiklerinde her bez değişiminde uygulayınız.
 6. Meme başı çatlakları için kullanıyorsanız, bebeği emzirmeden önce meme başını su ile temizleyiniz.
 7. Tedaviniz sürecinde edilen bölgeye diğer deri ilaçlarını uygulamaktan kaçınmalısınız.
 8. Gözlerinize, ağız içine ve vajinaya kaçmasından sakınınız. Kaza ile bu bölgelere teması halinde ilgili bölgeyi  bol su ile yıkayınız.
 9. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

DEXPANTEN Merhem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi mikropsuz steril su ile yıkayınız ve kurulayınız. Hafifçe ovuşturarak sürünüz. Günde bir veya birden fazla kez uygulanabilir.
 3. Bebek bezi bölgesi pişiklerinde her bez değişiminde uygulayınız.
 4. Meme başı çatlakları için kullanıyorsanız, bebeği emzirmeden önce meme başını su ile temizleyiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi: Dekspantenol topikal
Ticari-Jenerik ismi:  DEXPANTEN Merhem

 

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.