Kaletra Yumuşak Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Lopinavir, Ritonavir olan  Kaletra Yumuşak Kapsül, HIV hücrelerinin vücutta üremesini önleyen bir preparattır. AIDS hastalığına sebep olan HIV (insan bağışıklık yetersizliği virüsü) enfeksiyonu iyileştirilmesi ile ilgilidir. HIV’in çoğalmak için  gereksinim duyduğu proteaz enzimini ortadan kaldırarak veya engelleyerek HIV enfeksiyonunu kontrol eder, vücutta yayılımını yavaşlatır.

Kaletra Yumuşak Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. HIV hücrelerinin vücutta üremesini önleyen bir preparattır. AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu tedavisinde uygulanır.
 3. Kullanımı doğum kontrol ilaçlarının etkisini azaltmaktadır. Gebeliği önlemek için tedavi sırasında hormonal olmayan (prezervatif, diyafram ve benzeri ) doğum kontrol yöntemlerini kullanmalısınız.
 4. HIV enfeksiyonlu veya AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği biçimde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir.
 5. İlacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 6. HIV enfeksiyonlu veya AIDS iseniz kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile  bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.
 7. Şayet karaciğer problemleri (özellikle hepatit B veya C), kanda hemofili (pıhtılaşma bozukluğu), kanda yüksek kolesterol veya yüksek trigliserid seviyesi, geçmişte proteaz inhibitörü kullanımı, pankreas problemleri ve diyabet (şeker hastalığı) vakıalarından biri veya bir kaçı mevcutsa; kullanmadan önce hekiminize sorun hakkında bilgi veriniz.
 8. Düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız.

Kaletra Yumuşak Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, gaz, üst solunum yolu enfeksiyonu, vitamin eksikliği,  baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hissi, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, ruh hali değişimleri, saç dökülmesi, deride isilik ve  kabartı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Lopinavir, Ritonavir
Ticari-Jenerik ismi: Kaletra Yumuşak Kapsül

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.