IBU-FORT 200 mg Süspansiyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi   İbuprofen olan IBU-FORT 200 mg Süspansiyon,vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları azaltmaya yararlı bir preparattır. Çocuklarda ağrı ve ateşle beraber görülen soğuk algınlığı; grip;  diş ağrısı; kulak ağrısı; boğaz ağrısı; yumuşak doku zedelenmeleri; çocuklarda görülen romatizmal eklem hastalığı (Juvenil  romatoid artrit); eklem ve kaslardaki burkulma ve zorlanmaya bağlı görülen ağrı ve iltihabi vakıalarda uygulanır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar ve ergenler içindir.                            .

IBU-FORT 200 mg Süspansiyon Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları azaltmaya yararlı bir preparattır.
 3. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 4. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları ve benzeri kalp ve dolaşım sorunlarının herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurmalısınız.
 5. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası  kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir.Siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ve kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. İlacın kullanımı sırasında yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha fazladır.
 8. Reklam
 9. Şayet daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  hastalığı, böbrek hastalığı vakıalarından herhangi bir varsa; hekimi bilgilendirmeden  kullanmak sakıncalıdır.
 10. İlacı kullanırken hekiminize sormadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç mevcuttur. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofe veya naproksen içerip içermediğini öğrenmenizi öneriririz.
 11. Şayet kalp krizi ve felç ve benzeri vakıalardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve türevlerini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmaktan kaçınmalısınız. Aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir.
 12. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 13. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

IBU-FORT 200 mg Süspansiyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır.
 3. Reklam
 4. İlacın midede yol açabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemek zamanında veya sütle beraber almanız gerekir.

 

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, karın ağrısı,  gaz, ishal, kabızlık, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hali, vücutta şişlik, sinirlilik, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   İbuprofen
Ticari-Jenerik ismi: IBU-FORT 200 mg Süspansiyon

IBU-FORT Süspansiyon Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

IBU-FORT-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
NEVOTEK Flakon
NEVOTEK Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi   Levofloksasin olan NEVOTEK  Flakon, vücuttaki bakterilerle mücadele eden antibiyotik bir preparattır. Solunum yolu (bronşit, toplum kökenli...

Zomig 2,5 mg Film Tablet
Zomig 2,5 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Zolmitriptan olan Zomig 2,5 mg Film Tablet, beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışan güçlü bir...

Kapat