Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Nifedipin olan Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsül, kan damarlarını (toplardamar ve atardamar) gevşeterek, kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır. Kan basıncını düşürüp, kan akışını  düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon) ilacı olup,  Hipertansiyon(yüksek tansiyon) ve anjina (göğüs ağrısı) tedavisinde uygulanır.

Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsüll Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan basıncını düşürüp, kan akışını  düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon) ilacı olup,  Hipertansiyon(yüksek tansiyon) ve anjina (göğüs ağrısı) tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet karaciğer hastalığınız (siroz) ve koroner arter hastalığınız varsa veya  konjestif kalp yetmezliği, düşük tansiyon veya sindirim sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı  güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Şayet herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 5. Bu ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez dolayısıyla tansiyonunuz yükselse bile farkedemiyebilirsiniz. Hayatınızın geri kalan kısmında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
 6. Bu ilacın kullanımı sırasında doktorunuz ile görüşmeden greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Bu ilaç greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir. Bu  etkileşim tehlikeli vakıalara yol açabilir. Hekiminize sormadan diyetinizdeki greyfurt ürünlerinin miktarını artırmayınız veya azaltmayınız.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 8. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol  tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 10. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır. Bu ilaç, emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yavaş, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları, bayılacakmış ve benzeri hissetme, göğüs ağrısı, terleme, psikoz, sarılık, bacaklarda ve ayak bileklerin şişme gibi yan etkiler görüldüğünde, ilacın alımını durdurup, tıbbi için  acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Nifedipin

Ticari-Jenerik ismi:  Nidilat Yumuşak Jelatin Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.