Eumovate Merhem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Klobetazon bütirat olan Eumovate Merhem, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini gideren, kaşıntı önleyici ve kan damarlarını büzücü etkisi olan bir merhemdir. Böcek ısırıkları; deri iltihapları; dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu meydana gelen veya alerjik kökenli deri iltihabı (bebek bezi pişikleri gibi); dış kulak iltihabı; böcek ısırığı; ışığa karşı hassas ciltlerde görülen kaşıntı, kızarıklık ve kurdeşen ve benzeri bozuluklar (fotodermatit); ciltte yumruların oluşması ile ayırt edilen şiddetle kaşınan döküntü ve pembe-kırmızı kabarcıkların görüldüğü kronik deri hastalığı (prurigo nodularis); kronik iltihaplı cilt hastalığı olan atopik egzama; yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısmında görülen , fakat kesin nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalğı olan Unna hastalığı tedavisinde uygulanır.

Eumovate Merhem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini gideren, kaşıntı önleyici ve kan damarlarını büzücü etkisi olan bir kremdir.
 3. Bebeklerde ve çocuklarda egzama iyileştirilmesi doktor gözetiminde sürdürülmelidir. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalı ve tedavi süresi 7 günü aşmamalıdır.
 4. Sivilceli yüz bölgesinde kullanmak sakıncalıdır.
 5. Mantar ve  virüsten meydana gelen cilt enfeksiyonlarını  tedavi etmemektedir.
 6. Kremi uygulamaya başladıktan birkaç gün içinde belirtiler  kötüleşirse acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. İlacı 2 veya 4 hafta düzenli olarak kullanmanıza rağmen düzelme sağlanmazsa, doktor ile görüşüp, tedavi ve tanı yeniden değerlendirilmelidir.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal hekiminize bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç iyileştirilmesine başlamalısınız.
 9. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.
 10. Şayet herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği gibi) varsa veya sivilce probleminiz veya rozasea (ciltte ve burun çevresinde şiddetli al basması) varsa bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Eumovate Merhem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Merhemi, tedavi edilecek bölgeye ince bir film tabakası  halinde uygulayınız ve  hafif hareketlerle sürünüz.  Merhemi  uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz. Şayet bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ciltte kaşıntı ve ağrı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Klobetazon bütirat

Ticari-Jenerik ismi:  Eumovate Merhem

Eumovate Merhem Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Eumovate-Merhem-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.