LOCODERM Merhem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Hidrokortizon 17- bütirat olan LOCODERM Merhem, bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması ve benzeri belirtileri azaltır. Egzama; sedef hastalığı; pişik; lupus eritimatöz; kadın dış üreme organları, anüs ve  testis kılıfında görülen kaşıntılar; derinin kıvrım yaptığı veya birbirine temas ettiği yerlerde görülen, derinin deriye sürtünmesinden kaynaklanan deri hastalığı (intertrigo); güneş yanıkları; böcek sokması; dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu meydana gelen  deri hastalığı (kontakt dermatit); belli bir bölgeyle sınırlı sürekli kaşınmaya bağlı egzama (nörodermit); deri, ağız içi veya cinsel organlarda görülen tepesi yassı, parlak ve mor renkli  kabarcıklardan meydana gelen döküntülerle belirgin deri hastalığı (liken) tedavisinde uygulanır.

LOCODERM Merhem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2.  Bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması ve benzeri belirtileri azaltır.
 3. Ağzınıza, burnunuza veya gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Şayet çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır.
 5. Yüz, göz çevrelerine ve vücudun kıvrımlı veya ince cilt bölgelerine kullanmamaya dikkat ediniz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 7. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 8. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 9. Bu ilaç, bakteri, mantar veya virüs kökenli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir. Şayet ilacı kullanmaya başladıktan sonra bakteri, mantar veya virüs kökenli  bir cilt enfeksiyonu görüldüğünde durumu hekiminize bildiriniz. Böyle bir durumda uygun ilaç iyileştirilmesi başlatılmalıdır. Gerekirse enfeksiyon belirtileriniz ortadan kalkıncaya kadar bir süreliğine  ilacın kullanımını durdurmalısınız.
 10. Şayet  virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çicek hastalığı gibi); mantar hastalığı; sifiliz (frengi) veya cilt tüberkülozu hastalığınız  varsa veya canlı aşı uygulamasında, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

LOCODERM Merhem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen hiçbir yan etki bildirilmemiştir.

Etken Maddesi: Hidrokortizon 17- bütirat

Ticari-Jenerik ismi:  LOCODERM Merhem

LOCODERM Merhem Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

LOCODERM Merhem Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.