Dexa-Sine Steril Göz Damlası

Kullanımı :

Etken maddesi  Deksametazon olan Dexa-Sine Göz Damlası, vücutta iltihaplanma vakıalarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen  bir preparattır. Gözyaşı kesesi ve gözyaşı bezlerinin iltihabı, gözü koruyan zarın,  gözün kornea tabakasının ve gözün ön bölümünün enfeksiyon kökenli olmayan iltihabı ve alerjik rahatsızlıklarının ( kızarıklık, şişme ve ağrı) tedavisinde, dış faktörlerin neden olduğu gözü koruyan zarın yanması veya  yaralanması ve göz ameliyatından sonra gözde görülen iltihabi vakıaların tedavisinde uygulanır.

Dexa-Sine Göz Damlası Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gözyaşı kesesi ve gözyaşı bezlerinin iltihabı, gözü koruyan zarın,  gözün kornea tabakasının ve gözün ön bölümünün enfeksiyon kökenli olmayan iltihabı ve alerjik rahatsızlıklarının ( kızarıklık, şişme ve ağrı) tedavisinde, dış faktörlerin neden olduğu gözü koruyan zarın yanması veya  yaralanması ve göz ameliyatından sonra gözde görülen iltihabi vakıaların tedavisinde uygulanır.
 3. Gözünüzün ön bölümünde virüse bağlı olarak meydana gelen iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa veya gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 5. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının iyileştirilmesi için kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Şayet gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış bakteri, virüs veya mantar enfeksiyonu varsa bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 8. Tedavisi sürecinde  kontakt lens kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemek zorundasınız. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Şayet damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara neden olabilir
 10. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra, araç veya makine kullanmak ve benzeri  dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 11. Çocuklarda kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.
 12. Şayet birden fazla göz damlası veya merhem kullanmanız gerekiyorsa, iki damla arasında 5 dakikalık bir süre olmalıdır. En son merhem sürülmelidir.
 13. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Dexa-Sine Göz Damlası’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kafanızı hafif bir biçimde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın.Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Gözde rahatsızlık hissi en yaygın görülen yan etkidir.

 

Etken Maddesi: Deksametazon sodyum fosfat

Ticari-Jenerik ismi: Dexa-Sine Göz Damlası

Dexa-Sine Steril Göz Damlası Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Dexa-Sine-Steril-Göz-Damlası-İlaç-Prospektüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
NEXETIN 20 mg Kapsül
NEXETIN 20 mg Kapsül

Kullanımı: Etken maddesi  Duloksetin hidroklorür olan NEXETIN 20 mg Kapsül, sinir sisteminde serotonin ve noradrenalin düzeylerini artıran ve...

Kytril İ.V. İnfüzyon Çözeltisi İçeren Ampul
Kytril İ.V. İnfüzyon Çözeltisi İçeren Ampul

Kullanımı : Etken maddesi Granisetron hidroklorür olan Kytril İ.V. İnfüzyon Çözeltisi İçeren Ampul, vücutta mide bulantısı ve kusmayı uyaran kimyasalların...

Kapat