Deltacortril Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Prednizolon olan Deltacortril Tablet, kas hastalıkları, romatizmal hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması, sedef hastalığı ve eklem iltihabının bir arada görüldüğü bir hastalık olan psöriyatik artrit, tendon ve onu saran kılıfın iltihabı, gut hastalığında görülen, kısa süre içerisinde gelişen eklem iltihabı, bir hasar – zedelenme sonrası görülen ve çeşitli vakıalara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla ayırt edilen eklem iltihaplanması gibi.), aynı zamanda birden fazla sayıda istemli kasın iltihaplanması, deri hastalıkları, göz hastalıkları ( göz sinirlerinin iltihabi durumu), mide ve bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı), alerjik hastalıklar, kan ile ilgili bozukluklar (hematolojik bozukluklar), solunum sistemi hastalıkları (akciğer tüberkülozu), bir tümörden kaynaklanan veya onun oluşumu ile ilgili hastalıklar, iç salgı bezleri ile ilgili bozukluklar (endokrin bozukluklar, vücutta ödem bulunan vakıalarla ilgili hastalıkların  tedavisinde uygulanır.

Deltacortril Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, gözünüzde uçuk yarası, kısa süre içerisinde gelişen bir enfeksiyonunuz veya zona hastalığınız varsa  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 3. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ek olarak son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu hekiminize bildirmeniz gereklidir.
 4. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Çünkü aşılar bu ilaçla beraber kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir.
 5. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktor ile görüşmeniz gereklidir.
 6. Reklam
 7. Çocuklarda bu ilacın kullanımı gelişimi etkileyebilir. Çocuğunuz bu ilacı kullanırken normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu hekiminize bildirmelisiniz.
 8. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınmalısınız. Şayet bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Şayet irinli bir enfeksiyon, osteoporoz, intestinal anastomoz, mide ülseri, ülseratif kolit veya divertikülit, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte sıtma öyküsü, karaciğer hastalığı (siroz gibi), böbrek hastalığı, herhangi bir tiroid bozukluğu, göz tansiyonu (glokom) hastalığı veya katarakt, gözlerde uçuk enfeksiyonu, diyabet (şeker hastalığı), tüberküloz (verem), depresyon veya ruhsal hastalık, yüksek tansiyon (hipertansiyon), herhangi bir kas bozukluğu ve benzeri hastalıklardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına gereksinim duyulabilir. İlacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmeniz gereklidir.
 10. Hamilelik  döneminde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Deltacortril Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su ile beraber  almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kanlı veya katranımsı dışkı, kan öksürme, göz tansiyonu, göz içi basıncının artması, göz küresinin dışa çıklığının veya bombeliğinin artması, görme problemleri, konjestif kalp yetmezliği, mide ülseri, mide delinmesi, ince ve kalın bağırsak delinmesi, kanama, pankreatit (mide üst bölgesinden arkaya doğru yayılan ciddi bir ağrı, mide bulantısı ve kusma, hızlı kalp atışları), ağır depresyon, anormal düşünceler veveyavranışlar, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar), şişlik, ani kilo alma, tehlikeli derecede yüksek tansiyon (ağır baş ağrısı, bulanık görme, kulaklarda vızıltı, kaygı, bilinç bulanıklığı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, düzensiz kalp atışları, ani hastalık nöbeti),  düşük potasyum seviyesi (bilinç bulanıklığı, düzensiz kalp atışları, aşırı susuzluk, artan idrar yapımı, bacaklarda huzursuzluk, kaslarda güçsüzlük, halsizlik veya topallama hissi), kemik erimesi, kas kitlesi kaybı, tendon kopması, çocuklarda büyüme-gelişme geriliği ve benzeri yan etkilerden herhangi birine sahipseniz acil olarak hekiminize başvurmalısınız.
 3. Reklam

 

Etken Maddesi: Prednizolon

Ticari-Jenerik ismi: Deltacortril Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
KETINEL 150 mg Film Tablet
KETINEL 150 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Ketiapin fumarat olan KETINEL 150 mg Film Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini...

CLASEM 250 mg Oral Süspansiyon için Toz (şurup)
CLASEM 250 mg Oral Süspansiyon için Toz (şurup)

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Sefdinir olan CLASEM 250 mg Oral Süspansiyon için Toz (şurup), vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bir çok farklı türdeki bakteriyel...

Kapat