Karvezide Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Hidroklorotiyazit, İrbesartan olan Karvezide Film Kaplı Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon) ilacı olup, Ek olarak vücutta sıvı  tutulumuna neden olan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür.

Karvezide Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon) ilacı olup, Ek olarak vücutta sıvı  tutulumuna neden olan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür.
 3. Ağır derecede karaciğer işlev bozukluğunuz ve böbrek işlev bozukluğunuz;  gut hastalığı, tedavi olmanıza rağmen kan tahlillerinde  potasyum ve sodyum düzeyinin düşük olması; safra tıkanmasına bağlı siroz; safra akışının kesilmesi; idrar yapamama; hamilelik veya emzirme döneminde olma vakıalarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına neden olacağından  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 5. Karaciğer ve böbrek hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, gut hastalığı, kandaki potasyum düzeyinin düşük veya yüksek olması, kan damarlarıyla alakalı rahatsızlıklar, yüksek kolesterol, diyabet(şeker hastalığı), astım,  lupus veya sulfa ilaçlarına alerji ve benzeri rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. Bu ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 8. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ek olarak böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. Bu ilacın kullanımı seyrek de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine neden olabilir. Şayet halsizlik, kaslarda güçsüzlük, kas ağrısı durumu ve bunlarla beraber mide bulantısı, kusma, ateş ve koyu renk idrar görülürse tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.
 10. Bu ilacın kullanımı sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına neden olabilir. Şayet bu testi yaptırmak zorunda iseniz bu hususa dikkat etmelisiniz.
 11. Şayet süt ve süt ürünlerini sindirmede bir probleminiz  varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 12. Şayet herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 13. Bu ilacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmak sakıncalıdır.
 14. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 15. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Şayet makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 16. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

 

Karvezide Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber yemek sırasında yada yemekten önce almanız gerekir. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Göğüs ağrısı, kalp atışlarında düzensizlik ve çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma hissi, normalden az veya çok idrar yapma, ağır kabartı, cilt döküntüsü, halsizlik, güçsüzlük, soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu, depresyon, bilinç bulanıklığı, hepatit, pankreas ve sarılık ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz  tıbbi yardım için  acil olarak hekiminize başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi:  Hidroklorotiyazit, İrbesartan

Ticari-Jenerik ismi: Karvezide Film Kaplı Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.