BETABLOK SDK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Metoprolol süksinat olan BETABLOK SDK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını temin eder. BETABLOK, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve göğüs ağrısının (anjina) önlenmesi ve tedavisinde; kalp krizi iyileştirilmesi ve  önlenmesinde ve aritmi (kalp atışlarında düzensizlik) tedavisinde uygulanır. Ek olarak migrende koruyucu tedavi olarak da kullanılmaktadır.

BETABLOK SDK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. BETABLOK, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını temin eder.
 3. Şayet, kalbiniz ile ilgili herhangi bir sorun  veya kalp atışlarınızda yavaşlama varsa veya kan basıncınız düşükse, kan dolaşımı probleminiz veya akciğerleriniz ile ilgili sorunlarınız varsa BETABLOK‘u kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet ağır böbrek yetmezliğiniz veya  kan dolaşım bozukluğunuz ( kesik kesik topallama) varsa veya  astımınız varsa BETABLOK‘u kullanmadan önce hekiminize rahatsızlıklarınızı ve kullandığınız ilaçları bildirmelisiniz.
 5. Şayet herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce BETABLOK‘u tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Şayet BETABLOK‘u yüksek tansiyon iyileştirilmesi  için kullanıyorsanız, iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. Reklam
 8. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 9. BETABLOK‘un kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 10. BETABLOK‘u düzenli bir biçimde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 11. BETABLOK‘u kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir. Uyuklama, baş dönmesi artar ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 12. Yan etki olarak halsizlik ve baş dönmesi oluşabilir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 13. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

BETABLOK SDK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber  almanız gerekir.  Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Reklam

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında yavaşlama, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, karın ağrısı ve halsizlik  yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Metoprolol süksinat
Ticari-Jenerik ismi: BETABLOK SDK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.