AZOMAX Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Azitromisin olan AZOMAX Film Tablet, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, bronşit, farenjit, zatürre (akciğer dokusunun iltihaplanması) ve benzeri solunum yolu enfeksiyonları; kulak enfeksiyonları; cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve cilt enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.

AZOMAX Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilacı almadan önceki ve aldıktan sonraki 2 saat sürecinde, magnezyum veya alüminyum içeren tabletleri almaktan kaçınmalısınız. Bu ilaçla, beraber kullanılmaları ilacın etkinliğini azaltmaktadır.
 4. Şayet ağır böbrek yetmezliği veya  karaciğer yetmezliği hastalığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Bu ilacın antasitlerle beraber kullanımı gerekiyorsa, antasitlerden bir saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.
 6. Şayet karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa, geçmişte veya şu an var olan Uzun QT sendromunuz veya kalp ritm bozukluğunuz varsa, ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile hekimin verdiği kullanma süresini dikkate almak zorundasınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme görülebilir.
 8. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 9. Bu ilacın kullanımı ishale neden olabilir. İlacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır, derhal hekiminize başvurup, acil yardım isteyiniz.
 10. Tedavi sürecinde güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınmalısınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 11. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Hamilelerde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Şayet bebek emziriyorsanız, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

AZOMAX Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra aç karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Sulu ve kanlı ishal, mide ağrısı, mide bulantısı, sarılık, göğüs ağrısı, düzensiz kalp atışları ve benzeri yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:  Azitromisin

Ticari-Jenerik ismi: AZOMAX Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.