Eritretin Jel

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Eritromisin, Tretinoin (Retinoik asit) olan Eritretin Jel, cilt üzerindeki topikal bakterilerin yayılmasını önleyen bir antibiyotiktir. Sürülen bölgedeki ölü deriyi soyarak bu bölgedeki sivilceleri ve sivilce izlerini yok eder. Cildi kurutucu özelliği mevcuttur.  Şiddetli olmayan Akne vulgaris (sivilce), Psoriazis (sedef hastalığı), İktiyozis (balık pulu hastalığı) ve Hiperkeratozis (deri kalınlığının artması) tedavisinde kullanılan vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan (deriye sürülebilen) bir preparattır.

Eritretin Jel Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Cilt hücrelerini besleyerek, cildin yenilenmesini temin eder. Sivilce ve sivilce  izlerini  yok etmek için uygulanır.
 3. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı ve benzeri yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği biçimde ve sürede kullanınız.
 4. İlacın tam olarak iyi etkilerini görebilmeniz  ve tedavinin olumlu sonuçlanması için  en az 3 ay kullanınız.
 5. İlacı başlangıç olarak gün aşırı özellikle gece yatmadan önce tedavi edilecek bölgeye sürünüz ve iyice yediriniz. 3-4 gün sonra sabah akşam uygulanabilir. İlacı gündüz sürdüğünüzde kesinlikle güneşe çıkmayınız.
 6. Tedavi sürecinde güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınmalısınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 7. Tedaviniz sürecinde cildinizde kuruma oluşacağından, A ve E vitamini içeren cilt besleyici ve nemlendirici krem kullanınız.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan bir hafta sonra cildinizde kuruma, pullanma ve dökülmeler başlayacaktır. Bu etkilerden dolayı ilacın kullanımını kesinlikle durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Çünkü bu sonuçlar tamamen tedaviye yönelik  ilacın gösterdiği etkilerdir.
 9. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 10. İlacı enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmak sakıncalıdır. Bu tür vakıaların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 11. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme görülmese de ilacı hekimin reçete ettiği sürece kullanmaya devam ediniz. İyileşme belirtilerinin görülmesi  3 ayı bulabilir.
 12. Ağzınıza, gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 13. Şayet uygulama bölgesinde yanma, kuruluk, kaşıntı  ve  kızarıklık oluşursa; ilacın kullanımını azaltma konusunda hekiminize danışmakta fayda vardır.
 14. Tahriş veya hasar görmüş ciltlere uygulamayınız.
 15. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde kullanmak sakıncalıdır.
 16. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 17. Hamilelik ve emzirme döneminde ilacın zararı olup olmadığı henüz kesinlik kazanmamıştır. Hekiminize sormadan bu kullanmak sakıncalıdır.

 

Eritretin Jel ‘in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyip ılık su ile durulayınız. Kuruladıktan sonra ilacı parmağınızın ucuyla ince bir tabaka halinde sürerek, hafif hareketlerle masaj yapınız.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Tedavi edilen bölgede  tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve batma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Eritromisin, Tretinoin (Retinoik asit)

Ticari-Jenerik ismi:  Eritretin Jel

Eritretin Jel Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Eritretin Jel Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.