ACTIFED Şurup

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Psödoefedrin hidroklorür, Triprolidin hidroklorür olan ACTIFED Şurup, histaminin etkisini ve burun tıkanıklığını giderir. Grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle  ve burun-sinüz iltihabı ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarına bağlı göz sulanması, hapşırma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ve benzeri vakıalarda üst solunum yollarını açar ve hastalık belirtilerini iyileştirir.

 

ACTIFED Şurup Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle  ve burun-sinüz iltihabı ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarına bağlı göz sulanması, hapşırma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ve benzeri vakıalarda üst solunum yollarını açar ve hastalık belirtilerini iyileştirir.
 3. İlacı kullanmadan önce son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan başka bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta yaşamsal tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları hekiminize söylemeniz gereklidir.
 4. Şayet şiddetli böbrek yetmezliği veya koroner atardamar hastalığınız varsa veya yüksek tansiyonunuz varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı,  kalp hastalığı,  kalp atışlarında düzensizlik, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi, idrar yapma problemleri, yüksek tansiyon, göz tansiyonu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanımı sizin için uygun olmayabilir.  Ya da ilacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için  doz ayarlamasına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. İlacın kullanımından 5 gün sonra durumunuzda bir iyileşme görülmezse veya yüksek ateş ile beraber baş ağrısı, öksürük veya cilt döküntüsü ve benzeri vakıalarla karşı karşıya kalırsanız konuyu  doktor ile görüşünüz.
 7. Şayet ani bir ameliyat geçirecekseniz, cerrahınıza son günlerde ne kadar süreyle  soğuk algınlığı ilacı kullandığınızı ameliyattan belli bir süre önce  bildirmelisiniz.
 8. 12  yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 9. Tedaviniz sürecinde alkol almamalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

ACTIFED Şurup’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, ağız kuruluğu, sersemlik, uykusuzluk, rahatlama, uyuşukluk, asabiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  Psödoefedrin hidroklorür, Triprolidin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: ACTIFED Şurup

ACTIFED Şurup Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

ACTIFED Şurup Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.