BRONKAR Şurup

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Klorfeniramin maleat, Psödoefedrin hidroklorür olan BRONKAR Şurup, histaminin etkilerini giderici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici bir preparattır. Vücutta doğal bir histaminin neden olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve benzeri alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, üst solunum yollarındaki  mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit ve benzeri üst solunum yolları enfeksiyonları  ile beraber görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı,burun tıkanıklığı ve  üst solunum yollarındaki ödemin tedavisinde uygulanır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

BRONKAR Şurup Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit ve benzeri üst solunum yolları enfeksiyonları  ile beraber görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı,burun tıkanıklığı ve  üst solunum yollarındaki ödemin tedavisinde uygulanır.
 3. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Şayet koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız veya yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon) varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 6. Şayet karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği,nefes darlığı veya kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) veya artmış göz içi basıncı, mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin on iki parmak bağırsağı açılan bölgede tıkanıklık, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 7. Reklam
 8. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. İlacın sakinleştirici etkisi mevcuttur.  Araç veya makine kullanmak ve benzeri uyanık ve zinde olmayı gerektiren etkinliklerde çok dikkat etmelisiniz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmediğinden hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

BRONKAR Şurup’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır.
 3. Reklam

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, kas zayıflığı ve titreme, ağız kuruluğu, sinirlilik, huzursuzluk ve göz bebeklerinde büyüme yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:   Klorfeniramin maleat, Psödoefedrin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: BRONKAR Şurup

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Lorateva Tablet
Lorateva Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Loratadin olan Lorateva Tablet, vücutta, doğal bir  histaminin neden olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde...

TEZANOL Tablet
TEZANOL Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Terazosin hidroklorür olan  TEZANOL Tablet, kan damarlarının gevşemesini sağlayarak kan dolaşımını geliştiren,  prostat ve idrar boynundaki kasları...

Kapat