Fludex SR Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi İndapamid olan Fludex SR Tablet,vücutta sıvı tutulumuna sebep olan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon  (hipertansiyon) tedavisinde ve  konjestif kalp yetmezliği veya böbrek bozukluğu ile beraber görülen ödemlerin tedavisinde uygulanır.

Fludex SR Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yüksek tansiyon  (hipertansiyon) tedavisinde ve  konjestif kalp yetmezliği veya böbrek bozukluğu ile beraber görülen ödemlerin tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet, bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacın alımını bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımı sırasında kusma veya su kaybı meydana geldiyse hem kan tahlili  hemde  idrar tahlili yaptırmanız gereklidir.
 5. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz ve kan tahlillerinizi yaptırınız.
 6. Ciddi karaciğer ve böbrek yetmezliği , idrar yapamama, kandaki potasyum düzeyinin düşük olması vakıalarından  herhangi birisi  var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, gut hastalığı, lupus, sulfonamid  grubu ilaçlara alerji, şeker hastalığı  gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

 

Fludex SR Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen sabahları ve aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve hızlılık, kas ağrısı, güçsüzlük, mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, susuzluk, uyuşukluk, huzursuzluk, sersemlik hali ve benzeri yan etkilerde ilacın alımını durdurunuz, acil yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:  İndapamid

Ticari-Jenerik ismi: Fludex SR Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.