ACTIDEM Şurup

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Triprolidin hidroklorür, Psödoefedrin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür olan ACTIDEM Şurup, histaminin etkisini ve burun tıkanıklığını giderir, öksürüğü önler. Grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle  ve burun-sinüz iltihabı ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarına bağlı göz sulanması, hapşırma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, öksürük, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ve benzeri vakıalarda üst solunum yollarını açar ve hastalık belirtilerini iyileştirir.

ACTIDEM Şurup Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Genellikle soğuk algınlığında ve alerji varlığında görülen boğaz ve bronşlardaki tahrişe bağlı öksürük ve burun tıkanıklığı vakıalarında uygulanır.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen öksürüğünüz kesilmiyorsa, hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. 5 günden daha uzun süre kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız veya yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon) varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği,nefes darlığı veya kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) veya artmış göz içi basıncı, mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin oniki parmak bağırsağı açılan bölgede tıkanıklık, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  veya zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde  dikkat etmelisiniz.
 10. 12  yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ACTIDEM Şurup’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, ağız kuruluğu, sersemlik, uykusuzluk, rahatlama, uyuşukluk, asabiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Triprolidin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: ACTIDEM Şurup

ACTIDEM Şurup Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

ACTIDEM Şurup Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.