RHEUMON IM Ampul

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Etofenamat olan RHEUMON IM Ampul, vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan biyolojik etmenleri azaltmaya yararlı bir preparattır. Romatizmal hastalık (siyatik gibi) ağrıları, kronik iltihaplı eklem romatizması, omurga ile ilgili ağrılı rahatsızlıklar, bursit,  akut gut, eklem kireçlenmesi (osteoartrit), tendon ve onu saran kılıfın iltihabı,  omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi durumu  ve hareket kabiliyetinin azalması veya kaybolmasıyla ayırt edilen çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıklar (ankilozan spondilit) ve  eklem iltihabının neden olduğu romatizmal hastalıkların ( (romatoid artrit) ağrı ve iltihabi vakıalarının tedavisinde; adet dönemi ağrıları ve ameliyat sonrası görülebilen ağrılarda uygulanır. Ek olarak ateş düşürücü özelliği de mevcuttur. Kullanımı 18 yaş üstü yetişkinler içindir.

RHEUMON IM Ampul Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan biyolojik etmenleri azaltmaya yararlı bir preparattır.
 3. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 4. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 5. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları ve benzeri kalp ve dolaşım sorunlarının herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurmalısınız.
 6. Ciddi kalp yetmezliğiniz, karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa veya kanın pıhtılaşmasını önlemek için kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, mide veya bağırsaklarınızda ülser ve kanama varsa yada daha önce geçirdiyseniz veya kalbi besleyen damarlarınızla ilgili bir ameliyat olacaksanız veya hamileliğinizin 6. ayından sonraki döneminde iseniz veya bebek emziriyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. Şayet  kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması, kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, karaciğer  hastalığı, böbrek hastalığı , sigara kullanımı ve benzeri vakıalardan herhangi birisi var ise  hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 8. 65 yaş üzeri hastalarda ilacın yan etkileri nedeniyle zarar görme riski daha fazladır.
 9. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol mide kanaması riskini artırmaktadır.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, acil olarak hekimi haberdar ediniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

RHEUMON IM Ampul’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç kas içine enjeksiyon yolu ile uygulanır.  İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyonelinden yardım almak zorundasınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, kusma, ishal, hızlı kalp atışları, karaciğer fonksiyon bozuklukları, böbrek yetmezliği ve depresyon vakıalarından herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Etofenamat

Ticari-Jenerik ismi: RHEUMON IM Ampul

RHEUMON IM Ampul Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

RHEUMON-IM-Ampul-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.