Motilium Oral Süspansiyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Domperidon olan Motilium Oral Süspansiyon, kusmayı önleyici  bir preparattır. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını normal hale getirerek, midenin bağırsaklara boşalmasını temin eder. Mide bulantısını azaltır. Gastroözofajeal reflü (Mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi) ve yemek borusu iltihabı vakıalarının neden olduğu hazımsızlık olgusu; karın bölgesinin üst kısmında ağrı, midede dolgunluk, erken doygunluk hissi, geğirme, gaz şişkinliği, bulantı-kusma, mide yanması (mide içeriğinin ağza geri gelmesi ile beraber veya tek başına) ve benzeri belirtilerle görülen mide boşalmasında gecikme; fonksiyonel, organik, enfeksiyöz, diyetten veya radyoterapi ve ilaç tedavilerinden ileri gelen bulantı ve kusma ile Parkinson hastalığında kullanılan dopamin agonistlerinden (L-dopa ve bromokriptin gibi) ileri gelen bulantı ve kusma rahatsızlıklarının  tedavisinde uygulanır.

 

Motilium Oral Süspansiyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kusmayı önleyici  bir preparattır. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını normal hale getirerek, midenin bağırsaklara boşalmasını temin eder. Mide bulantısını azaltır.
 3. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ilacın yan etkilerini artırabilir.
 4. Şayet mide veya bağırsaklarınızda tıkanıklık , kanama veya delik varsa veya börek üstü bezinde tümör varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet karaciğer hastalığınız (siroz) veya böbrek hastalığınız varsa veya diyabet (şeker hastalığı), kalp ritm bozukluğunuz veya sizde veya ailenizde meme kanseri öyküsü varsa  bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Düzensiz adet görme, meme ucundan gelen süt görünümünde akıntı, erkeklerde memelerin büyümesi ve bazen de süt salgılaması ve benzeri ciddi yan etkilerde herhangi biri meydana gelmesi halinde ilacın alımını durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 2 hafta içerisinde belirtilerinizde bir düzelme olmazsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 8. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Motilium Oral Süspansiyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı almadan önce hafifçe  çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için şişenin yanındaki ölçekli pipeti kullanınız.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkidir.

 

Etken Maddesi: Domperidon

Ticari-Jenerik ismi: Motilium Oral Süspansiyon

Motilium Oral Süspansiyon Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Motilium-Oral-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.