Klavunat ES Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Amoksisilin, Potasyum klavulanat  olan Klavunat ES Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bakteri ve mikroplarla mücadele eden penisilin grubu bir antibiyotiktir. Kronik bronşitin akut alevlenmeleri, akciğer iltihabı ve benzeri alt solunum yolu enfeksiyonları; tekrarlayan bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları;  idrar yolu iltihabı, üretra (idrar kesesi) iltihabı, böbreklerin bakteriyel iltihabı ve benzeri üreme organları ve idrar yolları ile ilgili enfeksiyonlar; çıban, abse (irin kesesi), selülit, havyan ısırmaları  ve yara enfeksiyonları ve benzeri deri ve yumuşak doku enfeksiyonları ve  diş abseleri ve benzeri diş ve dişeti ile ilgili enfeksiyonların tedavisinde uygulanır.

Klavunat ES Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüsün neden olduğu  enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 3. Şayet çocuğunuz geçmişte penisiline/antibiyotiğe bağlı sarılık/karaciğer yetmezliği geçirdiyseniz; kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet çocuğunuzda karaciğer veya böbrek yetmezliği varsa veya kanın pıhtılaşmasını önleyici ilaç kullanıyorsa veya çocuğunuzun enfeksiyoz mononükleoz adı verilen bir hastalığı varsa veya böyle bir hastalığının  olduğundan şüpheleniliyorsa; kullanmadan önce hekimi sorun hakkında bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. 2 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.

Klavunat ES Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine, hafifçe vurarak tozun gevşemesini sağlayın. Şişeye işaretli yere kadar kaynatılmış soğutulmuş suyu  iki defada ilave ediniz. Suyun ilk yarısını ilave ettikten sonra tozun ıslanması için kuvvetlice çalkalayınız. 5 dakika dinlendirdikten sonra suyun ikinci yarısını ilave edip tekrar kuvvetlice çalkalayınız.  İlacınız içilecek hale gelmiştir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Tedavi süresi, tedavi gözden geçirilmeksizin 14 günü aşmamalıdır.
 5. Yemek başlangıcında alınmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, hafif ishal,  ciltte döküntü veya kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Amoksisilin, Potasyum klavulanat
Ticari-Jenerik ismi:  Klavunat ES Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.