Karazepin 400 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Karbamazepin olan Karazepin 400 mg Tablet, hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) ve ağrıya neden olan beyindeki sinir uyarımlarını yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları durduran ve önleyen bir preparattır. Tonik-klonik (grand mal) epilepsi (sara)  nöbetlerinin ve kompleks parsiyel nöbetlerin kontrol altına alınması; akut mani ve bipolar bozuklukları önleme ve oluşumlarını azaltma; şeker hastalığının neden olduğu sinir ağrıları; trigemina sinirin (5. kafa siniri) bir veveyaha çok dalında nedeni bilinmeden veya MS hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan ağrılı vakıalarda ve alkolü bırakma (alkol yoksunluk) sendromu vakıalarında uygulanır.

Karazepin 400 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) ve ağrıya neden olan beyindeki sinir uyarımlarını yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları durduran ve önleyen bir preparattır.
 3. Son 14 gün içinde MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. İlacın kullanımı vücutta enfeksiyonlarla mücadele eden kan hücrelerinin azalmasına neden olabilir. Bu durum yaralanmalarda daha kolay kanamalara ve  etrafınızdaki hasta veya enfeksiyonlu kişilerden daha kolay hastalık kapmanıza neden olabilir. İlacın kullanımı sırasında kan değerlerinizin çok fazla düşmediğinden emin olabilmek için düzenli aralıklarla kan tahlili yaptırmalısınız.
 5. Şayet trisiklik antidepresanlara aşırı duyarlılık; atriyoventriküler blok; geçmişte yaşanmış kemik iliği depresyonu; geçmişte yaşanmış akut intermittent porfiri öyküsü vakıalarından herhangi biri veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Tedavi süresi esnasında alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kan seviyelerinde değişikliklere yol açabilir. Ek olarak nöbet geçirme riskini de yükseltebilir.
 7. İlacın hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırınız.
 8. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz  derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. İlacı hastalık nöbetleriniz için kullanıyorsanız iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacın alımına devam ediniz. İlacın alımını durdurursanız hastalık nöbetlerinizde artış görülebilir.
 10. İlacın kullanımı kan şekerinizi düşürebilir. Şayet şeker hastası iseniz, ilacı kullandığınız süre boyunca kan şekerinizi düzenli aralıklarla ölçtürünüz.
 11. Yanınızda acil vakıalar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 12. Karaciğer hastalığı ve  böbrek hastalığı; kalp hastalığı veya kalp tıkanması; porfiri; lupus; göz tansiyon(glokom), geçmişte yaşanan ruhsal bir hastalık ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir., ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 13. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. İstenmeyen bir  gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yöntemlerini uygulamalısınız.
 14. Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına maruz kalmamalısınız. Çünkü bu ilaç güneş ışınlarına karşı sizi daha hassas bir hale getirebilir ve güneş yanıklarına neden olabilir.
 15. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla beraber kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 16. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

Karazepin 400 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber tok karnına almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, sersemlik hissi, uyku hali, kilo alma, huzursuzluk ve yerinde duramama yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Karbamazepin

Ticari-Jenerik ismi:   Karazepin 400 mg Tablet

Karazepin 400 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Karazepin 400 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.