Hipokort Krem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Hidrokortizon asetat olan Hipokort Krem, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltmaya yararlı bir kremdir. Bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması ve benzeri belirtileri azaltır. Böcek sokmaları; 1. derece yanıklar; güneş yanıkları; dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu meydana gelen  deri iltihabı (kontakt dermatit); sedef hastalığı; el ve ayak derisi iltihabı (dishidrotik egzama); yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısımlarında görülen fakat nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı cilt hastalığı (unna hastalığı);  sürekli kaşınmaya bağlı egzama (nörodermit); varisler ile ilişkili görülen egzama; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla ayırt edilen deri iltihabı (diskoid egzama); deri, ağız içi veya cinsel organlarda görülen tepesi yassı, parlak ve mor renkli  kabarcıklardan meydana gelen döküntülerle belirgin deri hastalığı (liken); anal egzama; çocuk egzaması; meslek egzaması; çoğu zaman astım ve saman nezlesi ve benzeri diğer alerjik rahatsızlıkları olanlarda görülen, yanaklarda bazen gövde ve kollara da yayılan  kırmızımsı renkli deri tahrişi görünümde kendini gösteren Atopik dermatit tedavisinde uygulanır.

 

Hipokort Krem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2.  Vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltmaya yararlı bir preparattır. Bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması ve benzeri belirtileri azaltır.
 3. Ağzınıza, burnunuza veya gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Şayet çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır.
 5. Yüz, göz çevrelerine ve vücudun kıvrımlı veya ince cilt bölgelerine kullanmamaya dikkat ediniz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 7. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 8. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 9. Bu ilaç, bakteri, mantar veya virüs kökenli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir. Şayet ilacı kullanmaya başladıktan sonra bakteri, mantar veya virüs kökenli  bir cilt enfeksiyonu görüldüğünde durumu hekiminize bildiriniz. Böyle bir durumda uygun ilaç iyileştirilmesi başlatılmalıdır. Gerekirse enfeksiyon belirtileriniz ortadan kalkıncaya kadar bir süreliğine  ilacın kullanımını durdurmalısınız.
 10. Şayet  virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çicek hastalığı gibi); mantar hastalığı; sifiliz (frengi) veya cilt tüberkülozu hastalığınız  varsa veya canlı aşı uygulamasında, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

Hipokort Krem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uygulanan bölgede yanma, kuruluk, tahriş, kıllanma, soyulma ve isilik ve benzeri yan etkilerde, ilacın kullanımını bırakıp, hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Hidrokortizon asetat 

Ticari-Jenerik ismi:  Hipokort Krem

Hipokort Krem Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Hipokort-Krem-İlaç-Prospektüsü-1

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.