Rantudil Forte Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Asemetazin olan Rantudil Forte Kapsül, vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları azaltmaya yararlı bir preparattır. Ateş düşürücü etkisi de mevcuttur. Akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut ağrıları; romatoid artrit (esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına sebep olan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik bir bağışıklık sistemi hastalığı); Osteoartrit (kireçlenme; eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığı); kadınlarda  ağrılı adet dönemi (dismenore); özellikle erkeklerde görülen omurlar arası veya omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket kabiliyetinin azalması veya kaybolmasıyla ayırt edilen romatizmal hastalıklara  (ankilozan spondilit)  bağlı iltihap, ateş ve ağrılarda etkilidir.

Rantudil Forte Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları azaltmaya yararlı bir preparattır. Ateş düşürücü etkisi de mevcuttur.
 3. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. ilacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 4. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları ve benzeri kalp ve dolaşın sorunlarının herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurmalısınız.
 5. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir.Siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ve kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. İlacın kullanımı sırasında yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha fazladır.
 8. Reklam
 9. Şayet daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  hastalığı, böbrek hastalığı  gibi vakıalarda hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 10. İlacı kullanırken hekiminize sormadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç mevcuttur. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen veya naproksen içerip içermediğini öğrenmenizi öneriririz.
 11. Şayet kalp krizi ve felç ve benzeri vakıalardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve türevlerini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmaktan kaçınmalısınız. Aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir.
 12. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahip olduğundan, makine ve araç kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 13. İlacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol mide kanaması riskini artırmaktadır.
 14. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 15. Hamilelik döneminin son 3 ayında kullanımı, rahim kasılmalarını engelleyebilir ve kanamayı arttırabilir. Hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..  Emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Rantudil Forte Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Midede yol açabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemekten sonra tok karnına almanız önerilir.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, ishal, mide bağırsak kanalında gizli kan kaybı, baş ağrısı, sersemlik, bitkinlik, uyku hali, sinirlilik, döküntü, kaşıntı ve karaciğer enzimlerinde artış yaygın görülen yan etkilerdir,

 

Etken Maddesi: Asemetazin

Ticari-Jenerik ismi:  Rantudil Forte Kapsül

Rantudil Forte Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Rantudil-Forte-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
ASIRAX 250 mg IV İnf. İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon
ASIRAX 250 mg IV İnf. İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Asiklovir olan ASIRAX 250 mg IV İnf. İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon , uçuk virüsünün...

NEVIMOL 10 mg Tablet
NEVIMOL 10 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Nebivolol hidroklorür olan NEVIMOL 10 mg Tablet, kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı)...

Kapat