Moduretic Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Hidroklorotiyazit, Amilorid hidroklorür olan Moduretic Tablet, vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun, vücut tarafından emilimini engeller ve potasyum seviyesinin çok fazla düşmemesini temin eder. Çok güçlü bir idrar söktürücü ve ödem giderici bir preparattır. Konjestif kalp yetmezliğine bağlı ödem; karaciğer sirozuna bağlı karında şişlik ve ödem ve yüksek tansiyon (hipertansiyon) rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanır.

Moduretic Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Çok güçlü bir idrar söktürücü ve ödem giderici bir preparattır. Konjestif kalp yetmezliğine bağlı ödem; karaciğer sirozuna bağlı karında şişlik ve ödem ve yüksek tansiyon (hipertansiyon) rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanır.
 3. Tedaviniz sürecinde, potasyum takviyeleri ve tuz türevleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 4. Ağır derecede karaciğer işlev bozukluğunuz ve böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya şeker hastalığına bağlı olarak gelişen böbrek hastalığınız veya potasyum takviyesi alıyor olmak, tedavi olmanıza rağmen kan tahlillerinde  potasyum seviyesinin çok yüksek olması ve çok düşük olması vakıalarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 6. Şayet idrar yapamıyorsanız bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 7. Bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını bırakmamalısınız ve devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. Reklam
 9. Karaciğer hastalığı, kalp hastalığı, diyabet(şeker hastalığı), gut (damla hastalığı), başka bir tansiyon ilacı kullanımı veya sülfonamid grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. İlacın zararlarının olup olmadığını anlamak için düzenli olarak  kan testleri yaptırmanız gereklidir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını da kontrol ettirmelisiniz.
 11. Tedavi sırasında daha sık idrar yapacağınızdan su kaybına uğramamak için bol sıvı tüketmelisiniz.
 12. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini artırabilir ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 13. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır. Bu ilaç anne karnındaki bebeğe zarar verebilir.

Moduretic Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Reklam
 3. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında düzensizlik, bayılacakmış ve benzeri hissetme, istem dışı kasılmalar (nöbet), kansızlık (anemi), ciltte ve gözlerde sarılık, uyuşukluk, huzursuzluk hissi, halsizlik,  kas ağrısı, ağız kuruluğu, susuzluk, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama gibi yan etkilerde acil yardım için hekiminize başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi:   Hidroklorotiyazit, Amilorid hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: Moduretic Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.