Kortos Supozituvar (Fitil)

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Polidokanol, Hidrokortizon asetat olan Kortos Supozituvar (Fitil), vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini gideren,  hücre zarındaki sinirsel uyarıların oluşumunu ve iletimini engelleyerek bölgesel uyuşma sağlayan ve ağrı duyusunu ortadan kaldıran (lokal anestezik) bir preparattır. Anüs bölgesinde egzama ve kaşıntılara karşı etkili bir fitildir.  İç ve dış hemoroid (basur) ve anüs bölgesindeki derin çatlaklar, yarıklar, kaşıntılar; radyasyona bağlı rektum iltihaplanması ve anüs bölgesinde görülen egzama tedavisinde uygulanır.

 

Kortos Supozituvar (Fitil) Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İç ve dış hemoroid (basur) ve anüs bölgesindeki derin çatlaklar, yarıklar, kaşıntılar; radyasyona bağlı rektum iltihaplanması ve anüs bölgesinde görülen egzama tedavisinde uygulanır.
 3. 7 günden fazla kullanmak sakıncalıdır.
 4. İlacın kullanımı;  anüs bölgesinin temiz tutulması, dışkının yumuşak olmasını sağlayacak gerekli önlemlerin alınmasını ve yeterli egzersiz yapılmasını içeren komple bir tedavi programının sadece bir parçasıdır. Doktorunuzun talimatlarına uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 5. Şayet, rektum veya anüs bölgesinde tüberküloz, mantar enfeksiyonu veya herhangi bir enfeksiyon varlığı veya canlı aşı olma durumu varlığında bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet, mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri; şeker hastalığı; zihinsel herhangi bir hastalık; osteoporoz (kemik miktarında azalma); konjestif kalp yetmezliği ve kronik böbrek yetmezliği rahatsızlıklarından herhangi biri veya birkaçı varsa, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 8. Çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Kortos Supozituvar (Fitil)’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Dışkılamadan sonra ilacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacınızı baş ve işaret parmağıyla tutarak makata uygulayınız. Ufak bir miktar pamuk koyarak kapatınız ve bir süre sırt üstü yatınız. Fitili uyguladıktan sonra bir müddet büyük tuvaletinizi yapmayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uygulanan bölgede yanma, kaşıntı, tahriş, alerji, renk açılması, enfeksiyon, kırmızı leke oluşumu, kıllanma, kıl kökü iltihabı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Polidokanol, Hidrokortizon asetat

Ticari-Jenerik ismi:  Kortos Supozituvar (Fitil)

Kortos Supozituvar (Fitil) Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Kortos Supozituvar (Fitil) Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.