GRIPORT Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Parasetamol, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür olan  GRIPORT Film Kaplı Tablet, histaminin etkisini azaltıcı, solunum yollarında tıkanıklık giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır. Vücutta doğal bir histaminin neden olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve benzeri alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, burun boşluklarında mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, grip ve soğuk algınlığına bağlı boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, burunda ve boğazda kaşıntı, kızarıklık, ödem, gözlerde sulanma, hapşırma, ateş, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının tedavisinde uygulanır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

GRIPORT Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, grip ve soğuk algınlığına bağlı şikayetlerin tedavisi için uygulanır.
 3. Şayet günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız veya alkolle ilişkili karaciğer hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şiddetli karaciğer veya, böbrek yetmezliğiniz varsa  veya epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi ve benzeri hastalıklardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize sorun hakkında bilgi veriniz.
 5. İlacı kullandığınız sürece, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
 6. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. İlacı düzenli kullanmanıza hastalık belirtilerinde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse veya belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 10. İlacın sakinleştirici etkisi mevcuttur.  Araç veya makine kullanmak ve benzeri uyanık ve zinde olmayı gerektiren etkinliklerde  çok dikkat etmelisiniz.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

GRIPORT Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Günde 3-4 kez 1 tablet alınabilir. Günlük doz 4 tableti aşmamalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma,  baş dönmesi, sersemlik, uyku bozukluğu, ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Parasetamol, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: GRIPORT Film Kaplı Tablet

GRIPORT Film Kaplı Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

griport-film-kapli-tablet-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.