GRIPAMOL Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür olan GRIPAMOL Tablet, histaminin etkilerini giderici,  öksürük  azaltıcı ve kesici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır. Vücutta doğal bir histaminin neden olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve benzeri alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır, üst solunum yollarındaki mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Grip ve soğuk algınlığı, nezle, alerjik nezle, yutak iltihabı, sinüzit ile beraber görülen hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük,  boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, üşüme, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının tedavisinde uygulanır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

GRIPAMOL Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Grip ve soğuk algınlığı, nezle, alerjik nezle, yutak iltihabı, sinüzit ile beraber görülen hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük,  boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, üşüme, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının tedavisinde uygulanır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza hastalık belirtilerinde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse veya belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. Şayet günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız veya alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız veya yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon), ağır koroner damar hastalığınız, beyin hasarı durumu veya hamileyseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şiddetli karaciğer veya, böbrek yetmezliğiniz varsa  veya epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize sorun hakkında bilgi veriniz.
 6. Şayet koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız veya yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon) varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. İlacın sakinleştirici etkisi mevcuttur.  Araç veya makine kullanmak ve benzeri uyanık ve zinde olmayı gerektiren etkinliklerde çok dikkat etmelisiniz.
 10. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

GRIPAMOL Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Günde 3-4 kez 1-2 tablet alınabilir.
 3. 7 günden fazla kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma,  sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, baş dönmesi, baş ağrısı, ağız kuruluğu, sinirlilik yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: GRIPAMOL Tablet

GRIPAMOL Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

gripamol-tablet-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.