Flixonase Nazal Damla

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Flutikazon propiyonat olan Flixonase Nazal Damla, vücutta  iltihaba neden olan maddelerin salınımını ve etkilerini azaltmaya yararlı bir preparattır. Yetişkinlerde ve 16 yaş üzeri ergenlik çağındaki gençlerdeki burun tıkanıklıkları ve burunda bulunan poliplerin neden olduğu rahatsızlıkların tedavisinde uygulanır.

Flixonase Nazal Damla Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta  iltihaba neden olan maddelerin salınımını ve etkilerini azaltmaya yararlı bir preparattır. Yetişkinlerde ve 16 yaş üzeri ergenlik çağındaki gençlerdeki burun tıkanıklıkları ve burunda bulunan poliplerin neden olduğu rahatsızlıkların tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet adrenal bezinizde fonksiyon bozukluğu olduğu söylenmişse veya Ritonavir ile HIV iyileştirilmesi görüyorsanız veya ağızdan mantar ilacı alıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirdiyseniz veya burun içinde enfeksiyon veya sinüzit varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. İlacın kullanımı sırasında burun kanaması, burunda iyileşmeyen yaralar ve görme problemi ve benzeri vakıalardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, durumu hekiminize bildiriniz.
 6. Bu ilaç vücutta enfeksiyonlarla mücadele eden kan hücrelerinin azalmasına neden olabilir. Hasta ve enfeksiyonlu kişilerle temastan kaçınmalısınız.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan bir kaç gün içerisinde iyileşme belirtileri görülür. Bir hafta sonra belirtilerinizde  iyileşme olmazsa hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 8. 16 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

 

Flixonase Nazal Damla’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Sırtüstü uzanıp başınızı yatağın kenarından aşağı sarkıtınız. Damlalığı burun deliğinize yerletiştiriniz.  6 damla olacak biçimde damlatınız ve bir iki dakika bekleyiniz. Daha sonra damlalığı diğer burun deliğine yarleştiriniz. Kalan damlayı da 6 damla olacak biçimde damlatınız. Damlaları gözünüze temastan kaçının. Şayet temas ederse bol su ile yıkayınız.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımı sırasında ağır ve  sürekli burun kanaması, burunda iyileşmeyen yaralar, burun akması, baş ağrısı, sersemlik ve görme problemi ve benzeri yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

 

Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat

Ticari-Jenerik ismi:  Flixonase Nazal Damla

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.