VALTAN-A Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Amlodipin besilat, Valsartan olan VALTAN-A Film Tablet , kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacı olup, Kan basıncını düşüren tek bir ilaç ile tedavi edilemeyen kan basıncı yüksek olan hastalarda, yüksek kan basıncının (hipertansiyonun) iyileştirilmesi için kullanır.   Şayet, kan basıncının yüksek olma durumu uzun süre devam ederse beyin, kalp ve böbreklerdeki kan damarlarda hasar meydana getirir ve inme, kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliğine yol açabilir. Kan basıncının normal düzeye düşürülmesi, inme, kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliği riskini azaltır.

VALTAN-A Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacı olup,
 3. İlacın kullanımı seyrek de olsa, iskelet kas dokusunda bozulmalara neden olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir.
 4.  Kusma veya ishal; potasyum takviyeleri veya potasyum içeren başka bir ürün kullanıyor olmak, böbrek hastalığı veya  diyaliz iyileştirilmesi görüyor olmak, böbrek nakli geçirmiş olmak ; böbreklere kan taşıyan atardamarlarda daralma, karaciğer yetmezliği, ani gelişen kalp yetersizliği veya yakın geçmişte kalp krizi geçirmiş olmak; kalp kapakçıklarında daralma veya kalp kasında anormal kalınlaşma hastalığı vakıalarından herhangi birisi var ise bu ilacın kullanımı sizin için uygun almayabilir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve özel testlere gereksinim duyulabilir.
 5. Reklam
 6. Bu ilacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak telafisi mümkün olmayan ciddi kalp problemlerine yol açabilir.Bunun için ilacın alımını yavaş yavaş bırakmalısınız.
 7. Bu ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. Herhangi bir  ameliyat  olmanız gerekiyorsa  veya diyalize girmeniz gerekiyorsa hekiminize belirli bir süre öncesinden bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak söylemeniz gereklidir.
 9. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 10. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 11. Şayet şiddetli böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve siroz, diyaliz iyileştirilmesi görüyor olmak veya hamileyseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 12. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

VALTAN-A Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile aç karnına veya yemek sırasında  almanız gerekir.İlacı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Reklam

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yavaş, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları, bayılma, ağırlık hissi, aşırı terleme, idrar yapımında sıklık,  sarılık, kolay kanama ve çürük oluşumu, ereksiyon sağlayamama veya sürdürememe,  görme bozukluğu, kulak çınlaması, sıkıntı hali, huzursuzluk, kaslarda spazm, ani kilo alma, ellerde ve ayaklarda şişme  gibi vakıalardan herhangi birine sahipseniz  tıbbi yardım için  acil olarak hekiminize başvurmalısınız.

Etken Maddesi: Amlodipin besilat, Valsartan

Ticari-Jenerik ismi: VALTAN-A Film Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
LASOTAB 15 mg Mikropellet Kapsül,
LASOTAB 15 mg Mikropellet Kapsül,

Endikasyon Bilgisi: Etken maddesi  Lansoprazol olan LASOTAB 15 mg  Mikropellet Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir proton pompası inhibitörüdür.  Midede üretilen...

REXAPIN EASYTAB 10 mg Ağızda Dağılan Tablet
REXAPIN EASYTAB 10 mg Ağızda Dağılan Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Olanzapin olan REXAPIN EASYTAB 10 mg Ağızda Dağılan Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların...

Kapat