Cyclo-Progynova Draje

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Norgestrel, Estradiol valerat’ dır. Cyclo-Progynova Draje, kadınlarda menapoz ile beraber görülen  östrojen üretiminin azalmasına karşı bu hormonu yerine koyar. Böylece östrojen eksikliğinin neden olduğu belirtileri  önler. Kadınlarda  adet düzensizliklerinde, menapoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, rahmi olan kadınlarda bazı nedenlerden dolayı görülen östrojen eksikliği belirtilerinin tedavisinde uygulanır. Ek olarak menapoza girmemiş genç bayanlarda adetin başlatılması veya düzenlenmesi için uygulanır.

 

Cyclo-Progynova Draje Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kadınlarda  adet düzensizliklerinde, menapoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, rahmi olan kadınlarda bazı nedenlerden dolayı görülen östrojen eksikliği belirtilerinin tedavisinde uygulanır. Ek olarak menapoza girmemiş genç bayanlarda adetin başlatılması veya düzenlenmesi için uygulanır.
 3. İlacın kullanımıyla toplardamarlarda pıhtı oluşumu ve bu pıhtıdan kopan pıhtı parçası, akciğerlerle ilgili kan damarında tıkanıklığa sebep olur veya beyin damarları ile ilgili sorunlar oluşabilir. Durumunuzu hekimin tavsiyesi ile yapılacak tahlillerle kontrol ettirmelisiniz.
 4. İlacın kullanımı meme kanseri riskini arttırdığından, tedaviniz sırasında düzenli olarak meme kontrolü yaptırmalısınız ve memelerinizin görünüş  veya renginde bir değişiklik görürseniz hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. Şayet  geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer tümörü, şiddetli karaciğer hastalığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri, damarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık,  kötü huylu tümör,  meme kanseri şüphesi veya meme kanseri varlığı,   şiddetli vajinal kanama ve benzeri bir hastalığınız varsa,  bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şeker hastalığı,yakın akrabada meme kanseri ve damar pıhtı ve tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık varlığı, iyi huylu meme hastalığı, aşırı kilo,  safra taşı , safra kesesi hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, orta derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri,  yüksek tansiyon, astım, migren, epilepsi (sara), rahimde miyom bulunması,  porfiri,  otoskleroz, sistemik lupus eritematozus, endometriyoz gibi vakıalarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 7. Hamilelerde ve emzirme döneminde bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.

 Cyclo-Progynova Draje’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak  dolusu su ile beraber almanız gerekir. Hergün aynı saatte almaya özen göstermelisiniz. Şayet adet görüyorsanız ilacın  kullanımına adetinizin 5. günü başlayınız.  Şayet adet görmüyorsanız veya kanamalarınız seyrekse –gebe olmadığınızdan emin olmak kaydıyla- ilacın kullanımına hemen başlayabilirsiniz. İlk 11 gün boyunca her gün 1 beyaz tablet, sonraki 10 gün boyunca ise her gün 1 açık kahverengi tablet alınır. Tabletlerin tamamı bittikten sonra 7 gün ara verilir. 7 günlük ara sonrasında yeni bir kutuya başlanır. Kanama sıklıkla 7 günlük tabletsiz dönem sırasında, son tablet alındıktan birkaç gün sonra başlar.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş  ağrısı, karın ağrısı, bulantı,  kilo artışı veya kiloda azalma, vajinal kanama, kaşıntı ve döküntü yaygın görülen yan etkilerdendir.

 

Etken Maddesi:  Norgestrel, Estradiol valerat

Ticari-Jenerik ismi: Cyclo-Progynova Draje

Cyclo-Progynova Draje Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Cyclo-Progynova-Draje-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.