Hepsera Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Adefovir dipivoksil olan  Hepsera Tablet, hepatit B virüslerinin üremesini önleyen ve yeni karaciğer hücrelerine bulaşmasını engelleyen antiviral (virüslere karşı mücadele eden)  bir preparattır.  Yetişkinlerde görülen kronik hepatit B (karaciğer iltihabı)  tedavisinde uygulanır.

Hepsera Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hepatit B virüslerinin üremesini önleyen ve yeni karaciğer hücrelerine bulaşmasını engelleyen antiviral (virüslere karşı mücadele eden)  bir preparattır.  Yetişkinlerde görülen kronik hepatit B (hepatit: karaciğer iltihabı)  tedavisinde uygulanır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma ve benzeri rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acil olarak hekimi arayınız veya bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı ciddi böbrek problemlerine yol açabilir. Bu durum özellikle de börek hastalığınız varsa veya belirli bazı ilaçlar kullanıyorsanız görülebilir.
 5. Hepatit B hastalığınız varsa  ilacın alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  hekiminize kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 6. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 7. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Bu ilacın kullanımı hepatit B’ yi diğer insanlara bulaştırmayı engellemeyecektir. Bunun için korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmalısınız ve iğne, traş bıçağı veya diş fırçanızı etrafınızdakilerle paylaşmayınız.
 9. Şayet daha önce HIV enfeksiyonu geçirdiyseniz veya tedavi edilmemiş HIV yada AIDS hastasıysanız bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Hepsera Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yemekten 2 saat önce veya 2 saat sonra aç karnına almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Güçsüzlük, takatsizlik, vücudun direncinin azalması, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama ve benzeri ciddi  yan etkilerde tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Adefovir dipivoksil

Ticari-Jenerik ismi: Hepsera Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.