GİNERA Draje

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Etinil estradiol, Jestoden olan GİNERA Draje, gebelik önleyici doğum kontrol ilacı olup, Bu ilaç,yumurtalıklardan yumurta atılmaını (yumurtlamayı) engeller. Aynı zamanda  rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine neden olur ve spermlerin rahime ulaşmasını engeller. Doğum kontrol yöntemi olarak uygulanır.

GİNERA Draje Kullananlar için Uyarılar :

  1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  2. Şeker hastaları, yüksek tansiyon, migren, duyu bozukluğu, görme bozukluğu, sara, genital kanama, felç, karın ağrısı, karaciğerde büyüme, rahim veya meme tümörleri, anemi hastalığı olan hastalar  bu ilacı kesinlikle kullanmamalıdır.
  3. Gebelik, karaciğer fonksiyon bozukluğu, kalp hastalığı, migren, yüksek tansiyon, beyin damarları ile ilgili veya beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, pıhtı oluşumuyla beraber olan toplardamar iltihabı, bir damarda meydana gelen pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar, vajina ve idar yolu kanamaları,teşhis edilmemiş meme hastalığı ve benzeri vakıalardan herhangi birisi mevcut ise bu ilacı kullanmamalısınız.
  4. Hamilelik veya  hamilelik şüphesi varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
  5. Böbrek, karaciğer, kalp yetmezliği olan hastalarla obezite, migren, astım, yüksek tansiyon ve şeker hastaları bu ilaca başlamadan önce doktoru bilgilendirmeleri gereklidir.
  6. Bebek emzirme dönemlerinde bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

GİNERA Draje’nin  Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

  1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir.
  2. Daha önce gebelik önleyici ilaç kullanmadıysanız, ilacı normal adet kanamasının başladığı ilk gün almaya başlamalısınız. Etkisi yedi gün sürecektir. Adet kanamanız başlayalı 1 günden fazla olduysa , ilk tableti kanama devam etsin veya etmesin  adet gününüzün 5. günü almak zorundasınız. Ancak 7 gün ilave olarak  prezervatif kullanmanız gerekecektir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
  2. Mide bulantısı, karın ağrısı, kiloda artış, duygu durum değişiklikleri, depresif duygu durumu,  memelerde ağrı, hassasiyet ve şişme ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi: Etinil estradiol, Jestoden

Ticari-Jenerik ismi:: GİNERA Draje

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.