Gynelle Draje

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Etinil estradiol, Siproteron asetat olan Gynelle Draje, kadın vücudunda aşırı derecede erkeklik hormonu üretimi  veya bu hormonlara karşı aşırı duyarlılık nedeniyle meydana gelen cilt rahatsızlıklarının (mesela : aşırı sivilce veya cilt yağlanması, yüzde ve vücutta aşırı kıllanma, erkeksi saç dökülmesi gibi)  tedavisinde uygulanır. Aynı zamanda polikistik over sendromlu (yumurtalıklarda çok sayıda kist olması) bayanların tedavisinde belirtileri azaltır, hormon seviyelerinin normale dönmesini temin eder, kist oluşumunu ve yumurtalık hacmini azaltır. Norma adet düzeninin yeniden sağlanmasına yardımcı olur. Ek olarak gebe kalmayı da önler. Sivilce tedavisinde sadece cilde uygulanan veya tüm vücudu etkileyen antibiyotik iyileştirilmesinin başarısız olduğu vakıalarda kullanılmalıdır.  Gebe kalmayı önleyici özellikleri nedeniyle, sadece doktorunuz doğum kontrol ilacı iyileştirilmesinin uygun olduğunu düşündüğü takdirde reçete edilebilir. Bu ilacı ciltle ilgili bir tedavi için kullanıyorsanız, ayrıca farklı bir doğum kontrol hapı kullanmamalısınız. Cilt sorunlarınız düzeldiğinde ve bu ilacı kullanmayı bıraktığınızda daha önce tercih ettiğiniz doğum kontrol yönteminize geri dönmelisiniz. Doğum kontrol hapı ve benzeri etki gösterdiğinden, diğer hormonal doğum kontrol haplarıyla beraber kullanılmamalıdır.

Gynelle Draje Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kadın vücudunda aşırı derecede erkeklik hormonu üretimi  veya bu hormonlara karşı aşırı duyarlılık nedeniyle meydana gelen cilt rahatsızlıklarının (mesela : aşırı sivilce veya cilt yağlanması, yüzde ve vücutta aşırı kıllanma, erkeksi saç dökülmesi gibi)  tedavisinde uygulanır. Ek olarak gebe kalmayı da önler.
 3. İlacın kullanımının ilk aylarında ara kanama veya nokta şeklinde kanama görülebilir, endişe etmeyiniz. Ancak tedavi bittikten sonra da bu kanamalar devam ederse acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. Tedavi süresi esnasında, yüksek tansiyon gelişmesi durumunda, hekiminize danışarak ilacın alımını durdurup hipertansiyon hastalığınızı tedavi ettirmelisiniz.
 5. İlacın kullanımı sırasında karaciğer fonksiyon bozukluğu ile karşılaşmanız durumunda hekiminize danışarak ilacın alımını durdurup karaciğer fonksiyon testlerinizin normale dönmesini beklemek zorundasınız.
 6. Gebelik, karaciğer fonksiyon bozukluğu, kalp hastalığı, migren, yüksek tansiyon, beyin damarları ile ilgili veya beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, pıhtı oluşumuyla beraber olan toplardamar iltihabı, bir damarda meydana gelen pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar, vajina ve idrar yolu kanamaları,teşhis edilmemiş meme hastalığı ve benzeri vakıalardan herhangi birisi mevcut ise bu ilacı kullanmamalısınız.
 7. Hamilelik veya  hamilelik şüphesi varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 8. Sigara kullanımı, loğusalık, şişmanlık, migren, hamileliğe bağlı yüzde sarı veya kahverengi lekelenmeler, planlanan ameliyatlar, uzun süre hareketsiz kalmak, dolaşım bozukluğu, ailede önceden geçirilmiş dolaşım bozukluğu öyküsü, sarılık veya safra yolu tıkanıklığına bağlı kaşıntı, safra taşı, kan yağlarında yükseklik, kalp kapak hastalığı, kalpte ritm bozukluğu, bir tür kansızlık olan orak hücreli anemi, böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyon bozuklukları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı vakıalarından biri veya bir kaçı varsa  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz.
 9. Bebek emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gynelle Draje’nin  Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı, kiloda artış, duygu durum değişiklikleri, depresif duygu durumu,  memelerde ağrı, hassasiyet ve şişme ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi: Etinil estradiol, Siproteron aseta
Ticari-Jenerik ismi:  Gynelle Draje

Gynelle Draje Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Gynelle Draje Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.