Colnar Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Rosuvastatin kalsiyum olan Colnar Film Kaplı Tablet, vücuttaki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,  kolesterol düşürücü bir preparattır. Kolesterolün düşmesi  felç, kalp krizi ve  damar sertleşmesinin engellenmesine yardımcı olur.Bu ilaç kandaki toplam kolesterolü, trigliseridi ve kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü arttırır. Kalp – damar hastalığı olmayan ancak yüksek kolesterolü olan hastalarda kalp ve kan damarları ile ilgili kalıcı hasar oluşma ve ölüm riskini azaltır. Yüksek kolesterol ile beraber kalp – damar hastalığı olan kişilerde kalp krizi, ölüm veya felç riskini azaltır.

Colnar Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen, kolesterol düşürücü bir preparattır. Yüksek kolesterol tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet böbrek hastalığı, düşük tiroid, günde iki kadehten fazla alkol tüketimi, yakın zamanda geçirilen ameliyat veya tıbbi müdahale, kan potasyum seviyesinin düşük veya yüksek bulunması, epilepsi veya diğer diğer hastalık nöbetleri problemleri,  ailesel kas hastalığı öyküsü veya halen mevcut herhangi bir kas hastalığınız var ise ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. İlacı kullanırken, ilacın vücuda verebileceği zararlı etkilerden  emin olmak için  sık sık kan tahlili yaptırınız ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 5. Bu ilacın kullanımı seyrek de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine neden olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali veya koyu renkli idrar vakıalarından herhangi birine sahipseniz acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. İlacın kullanımından en iyi faydayı görebilmeniz için, ilacınızı düzenli bir biçimde kullanınız. İlacınız bitmeden reçetenize ilacı tekrar yazdırınız.
 7. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilaçla beraber alındığında trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç iyileştirilmesi, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 9. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmalısınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gereklidir.
 10. Bu ilacı kullanırken, antiasit  kullanmaktan kaçınmalısınız. Gerektiğinde bu ilacı aldıktan sonraki 2 saat içinde herhangi bir antiasit almamalısınız.
 11. İlacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız. İyileşme belirtileri ilacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç haftayı bulabilir.
 12. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Colnar Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya ayrı olarak  alabilirsiniz. Günde bir defa alınmalıdır. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Koyu renkli idrar, açıklanamayan kas ağrısı, kaslarda güçsüzlük,  kil rengi dışkı, ciltte ve gözlerde sararma (sarılık), göğüs ağrısı   ve benzeri yan etkilerde ilacın kullanımı durdurup derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi:  Rosuvastatin kalsiyum

Ticari-Jenerik ismi: Colnar Film Kaplı Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.