AZILECT Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Rasajilin olan AZILECT Film Tablet,• Parkinson hastalığının ( yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır) tedavisinde tek başına veya dopa iyileştirilmesine yardımcı olarak kullanılan bir preparattır. İnsan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri bulunur. Dopamin insanların akıcı ve koordine hareketler yapmalarını temin eder. Dopamin üreten beyin hücrelerinin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. Etken maddesi Rasajilin, beyinde dopamin düzeyinin artmasını ve sürekli olmasını temin eder. Parkinson hastalığının  tedavisinde uygulanır.

AZILECT Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Parkinson hastalığının ( yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır) tedavisinde tek başına veya dopa iyileştirilmesine yardımcı olarak kullanılan bir preparattır.
 3. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. İlacın alkol ile beraber kullanımı ilacın yan etkilerini daha da artırmaktadır.
 4. Şayet MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemek zorundasınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemek zorundasınız.
 5. Şayet  ciddi karaciğer sorununuz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Ciddi kalp sorunlarınız varsa veya antidepresan kullanıyorsanız veya şizofreni ve benzeri ciddi psikiyatrik sorunlarınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacı, fluoksetin veya fluvoksamin içeren ilaçlarla beraber veya efedrin ve psödoefedrin içeren soğuk algınlığı ilaçları, siprofloksasin içeren antibiyotik ilaçlar,  dekstrometorfan içeren öksürük kesici ilaçlarla  beraber kullanmak sakıncalıdır.
 8. Tedaviye başlamak için, fluoksetin iyileştirilmesini kestikten sonra en az 5 hafta beklemeniz  gereklidir. Fluoksetin veya fluvoksamin ile tedaviye başlamak için ise  AZILECT iyileştirilmesini kestikten sonra ise en az 14 gün beklemek zorundasınız.
 9. İlacın kullanımıyla özellikle tedaviye yeni başlandığında, kan basıncında düşüş olabileceğinden, tedavi sırasında hastanın kan basıncı izlenmelidir.
 10. İlacı 18 yaş altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 11. İlaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Tedavi sürecinde  araç ve makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden uzak durunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme döneminde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Hamilelerde doktorunuz ilacın yarar/zarar durumunu değerlendirip, bu ilacı kullanıp kullanmayacağınıza karar verecektir. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

AZILECT Film Tablet’in  Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, mide şikayetleri, karın ağrısı, hazımsızlık, uykulu hissetme hali, sersemlik, baş dönmesi, göğüs ağrısı, eklem ağrısı, genel olarak kendini iyi hissetmeme, kilo kaybı,  halüsinasyon, hipotansiyon ve deri döküntüleri  gibi yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Rasajilin

Ticari-Jenerik ismi: AZILECT Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.