Byetta 10 mikrogram/40 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Ekzenatit olan Byetta 10 mikrogram/40 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti, insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacı olup, Bu ilaç pankreasın insülin salgılamasının artmasını temin eder. Kan şekeri seviyesinin tek başına, diyet, kilo kaybı ve egzersizle kontrol altına alınamadığı tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) durumunda kullanılan bir preparattır.  İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) şeker hastalığı olan yetişkin hastalarda kan şekeri kontrolünü sağlamak için enjekte edilerek uygulanır. Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla beraber uygulanabilir.

Byetta 10 mikrogram/40 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacı olup,
 3. Tip 1 diyabetiniz varsa kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet antibiyotik veya doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan en az 1 saat önce almanız gerekir.
 5. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gereklidir.
 6. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma vakıaları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 8. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Şayet böbrek hastalığınız varsa veya diyaliz iyileştirilmesi görüyorsanız, sindirim sorunlarınız yada ağır mide rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. İlacın, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan şekeri seviyenizin kontrol edilmesi gereklidir.
 11. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 12. Enjeksiyonluk kalemi sadece 30 gün kullanınız. 30 günlük kullanımdan sonra halen içinde ilaç olsada atınız.
 13. Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla hiç kimse ile paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemleri veya kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine neden olabilir.
 14. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Byetta 10 mikrogram/40 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Sadece deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanır. Kolun üst kısmı, uyluk, kalça ve karın bölgelerinde deri altına enjekte edilir. Enjeksiyonu sabah ve akşam olmak üzere yemek yemeden bir saat önce uygulayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal ve kan şekerinde düşüklük yaygın görülen yan etkilerdendir.

Etken Maddesi: Ekzenatit

Ticari-Jenerik ismi: Byetta 10 mikrogram/40 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti

Byetta 10 mikrogram/40 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Byetta-10-mikrogram-40-mikrolitre-S.C.-Kullanıma-Hazır-Dolu-Enjeksiyon-Kalemi-İçinde-Çözelti-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.