Burnil Pediatrik Burun Damlası

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Tetrahidrozolin hidroklorür olan  Burnil Pediatrik Burun Damlası, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle meydana gelen burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir preparattır. Burun ve sinüslerde kan damarlarının daralması tıkanıklığın azalmasını temin eder.  Mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi)  veya  kısa süre içerisinde gelişen başka bir nezle ile ilgili olan veya yüksek ateş ve diğer alerşik vakıalara bağlı burun tıkanıklıkları; burun çevresinde bulunan sinüzlerin iltihaplanmasıyla meydana gelen burun tıkanıklıkları ve öztaki borusunun iltihaplanmasına (tuba nezlesi) bağlı  burun tıkanıklıkları  tedavisinde uygulanır. Ek olarak burun içine uygulanacak operasyonlardan önce şişmeyi azaltmak, burun ve boğaza ait zarların görünebilirliğini artırmak için uygulanır.

Burnil Pediatrik Burun Damlası Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle meydana gelen burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir preparattır. Burun ve sinüzlerde kan damarlarının daralması tıkanıklığın azalmasını temin eder.
 3. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 4. İlacı 3 ila 5 günden fazla kullanmak sakıncalıdır. İlacın uzun süre kullanılması burun  dokusunda hasara ve kronik burun tıkanıklığına neden olabilir. Şayet belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktor ile görüşünüz.
 5. İlacı uygulama aralığının 4 saatten az olmamasına özen gösteriniz.
 6. Şayet yüksek tansiyon, şeker hastalığı (diyabet), atardamarlarda sertleşme, tiroid problemi, kalp hastalığı  gibi  rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce  hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. Bu ilaç 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. İlacın hamilelik döneminde kullanılması doğmamış bebeğe zarar verebilir. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

 

Burnil Pediatrik Burun Damlası’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Yatar vaziyette  başınızıı dik tutup hekimin önerdiği dozda damlayı damlatınız ve bir iki dakika bekleyiniz.Daha sonra kafanızı hafifçe sağa sola çeviriniz.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Aksırma, burun içinde tahriş, yanma, batma, kuruluk, kaşıntı,; baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk ve benzeri  hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Tetrahidrozolin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: Burnil Pediatrik Burun Damlası

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.