BURAZIN Pediatrik Doz Ayarlı Burun Spreyi

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Oksimetazolin hidroklorür olan BURAZIN Pediatrik Doz Ayarlı Burun Spreyi, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle meydana gelen burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir preparattır. Burun ve sinüslerde kan damarlarının daralmasını sağlayarak tıkanıklığı giderir. Mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi)  veya  soğuk algınlığına bağlı kısa süre içerisinde gelişen nezle ile ilgili burun tıkanıklıklarının tedavisi; paranazal sinüs ( alın, burnun arka kısmı ve burnun her iki tarafında bulunan kemik boşluklar ) hastalıklarında salgı boşaltılması;  orta kulak iltihaplarında geniz mukozasındaki şişliğin tedavisi ve rinoskopiyi (burun boşluklarının incelenmesini)  kolaylaştırmak için uygulanır. Kullanımı 2 yaş ve üzeri çocuklar  içindir.

BURAZIN Pediatrik Doz Ayarlı Burun Spreyi Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle meydana gelen burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir preparattır. Burun ve sinüslerde kan damarlarının daralmasını sağlayarak tıkanıklığı giderir.
 3. Burun deliklerinizin içinde yara, iltihap ve kabuklanma varsa, kullanmak sakıncalıdır.
 4. 7 günden fazla kullanmak sakıncalıdır. İlacın uzun süre kullanılması burun  dokusunda hasara ve kronik burun tıkanıklığına neden olabilir. Şayet belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktor ile görüşünüz.
 5. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet prostat büyümesi, böbrek üstü bezi tümörü,  yüksek tansiyon, dar açılı göz tansiyonu, şeker hastalığı, kalp hastalığı, atardamarlarda sertleşme, tiroid bozukluğu varsa veya MAO inhibitörler ve trisiklik antideprasan ilaçlarla tedavi görüyorsanız bu ilacı kullanmadan önce  hekimi sorun hakkında bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

BURAZIN Pediatrik Doz Ayarlı Burun Spreyi’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Her bir burun deliğine sadece 1 er kez püskürtünüz. Günde 3 defadan fazla kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Burun mukozasında, ağız ve boğazda yanma ve kuruluk yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Oksimetazolin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:  BURAZIN Pediatrik Doz Ayarlı Burun Spreyi

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.