Calpol 6 Plus 250 mg Şurup

Calpol 6 Plus 250 mg Şurup neye iyi gelir?

Kullanımı :

Etken maddesi  Parasetamol olan Calpol 6 Plus 250 mg Şurup, 6 yaşından büyük çocuklarda ve tablet yutmada güçlük çeken yetişkinlerde ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan bir preparattır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ve diş ağrıları,  diş çekimi sonrası görülen ağrılar, sinir ağrısı, kas-iskelet ağrısı, darbe ve ameliyat sonrası ağrılarda ağrı kesici olarak uygulanır.

 

Calpol 6 Plus 250 mg Şurup Kullananlar için Uyarılar :

  1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  2. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ve diş ağrıları,  diş çekimi sonrası görülen ağrılar, sinir ağrısı, kas-iskelet ağrısı, darbe ve ameliyat sonrası ağrılarda ağrı kesici olarak uygulanır.
  3. Hekiminize sormadan 3-5 günden fazla kullanmak sakıncalıdır.
  4. Şayet şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa; kullanmak sakıncalıdır.
  5. Şayet akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa veya  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, orta şiddette böbrek hastalığı, veya alkol kullanıyorsanız veya alkol kaynaklı karaciğer hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) veya kansızlığınız varsa;kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.
  6. İlacı kullanmanıza rağmen  ağrı 5 günü aşarsa veya ateş 3 günden fazla sürerse veya başka belirtiler ortaya çıkarsa, ilacı kullanmayı bırakıp hekiminize müracaat etmelisiniz.
  7. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora sormadan kullanılmamalıdır.
  8. Doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmak sakıncalıdır.
  9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol veya alkollü içeceklerle beraber kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verir, ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
  10. Kullanımı seyrek de olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa neden olabilir. Bu sebeple araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
  11. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
  12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Calpol 6 Plus 250 mg Şurup’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

  1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
  2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır.
  3. 6 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 21 kg) 4 saat ara ile 1 ölçek ;
  4. 7 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 24  kg) 4 saat ara ile 1+1/4 ölçek ;
  5. 8 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 26 kg) 4 saat ara ile 1+1/4 ölçek ;
  6. 9 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 30 kg) 4 saat ara ile 1+1/2 ölçek ;
  7. 10 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 32 kg) 4 saat ara ile 1+1/2 ölçek ;
  8. 11 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 35 kg) 4 saat ara ile 1 + 3/4 ölçek ;
  9. 12 yaşındaki çocuklara (vücut ağırlığı ortalama 36 kg) 4 saat ara ile 1 + 3/4 ölçek ;
  10. 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde 4 saat ara ile 2 şer ölçek;
  11. Önerilen dozlar 24 saat içerisinde en fazla 5 kez uygulanabilir.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
  2. Bulantı, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve yanma hissi, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, yüz ödemi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Parasetamol
Ticari-Jenerik ismi: Calpol 6 Plus 250 mg Şurup





Okuduğunuz ilaç: Calpol 6 Plus 250 mg Şurup
Web adresi : http://ilac.neyeiyigelir.com/calpol-6-plus-250-mg-surup.htm

Karekod :
Scan the QR Code


Çeşitli alternatif ilaçları aramak için:
Calpol 6 Plus 250 mg Şurup Google
Calpol 6 Plus 250 mg Şurup Yandex
Bugün: 11-Dec-2017 23:36:18
Ulusalarası saat: 11-12-17 20:36:18
Yazı tarihi ve Günü : 6 Aralık 2017Çarşamba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Teglix Film Tablet

Kullanımı : Etken maddesi Nateglinid olan Teglix Film Tablet, hipergliseminin (kan şekeri seviyesinin normalin üstünde olması) diyet ve egzersizle...

Lidestol Jel

Kullanımı: Etken maddesi Lidokain hidroklorür olan Lidestol Jel, hücre zarındaki sinirsel uyarıların oluşumunu ve iletimini engelleyerek bölgesel uyuşma sağlayan (lokal...

Kapat