ZALDIAR Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Parasetamol, tramadol hidroklorür olan ZALDIAR Film Tablet, merkezi sinir sistemi üzerine etki eden ağrı kesici bir preparattır.  Omurilik ve beyinde belirli sinirlere etki ederek ağrının tedavisini temin eder.
Orta veya şiddetli derecedeki ağrı tedavisinde, parasetamol ve tramadol hidroklorür’ün beraber kullanılmasının  gerekli olduğu düşünülen hastalarda uygulanır.

ZALDIAR Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Sadece orta veya şiddetli derecedeki ağrı tedavisinde, parasetamol ve tramadol hidroklorür’ün beraber kullanılmasının  gerekli olduğu düşünülen hastalarda kullanılmalıdır.
 3. Şayet, Monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri denen ilaçlar (depresyon veya Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç türü) alıyorsanız veya son 14 gün içerisinde aldıysanız veya  uyku hapları, ağrı kesiciler veya diğer psikotropik (duygu durumunu etkileyen ilaçlar) ilaçlar alıyorsanız veya sara hastasıysanız veya ciddi karaciğer bozukluğunuz varsa veya alkol aldıysanız; bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa veya astım, ciddi akciğer problemleri,  bilinç bozukluğu, şok durumu veya yakın zamanda kafa yaralanması, şok veya kusma ile ilişkili şiddetli bağ ağrısı yaşadıysanız, Buprenorfin, nalbufin veya pentazokin içeren ağrı kesiciler kullanıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.
 5. Anestezi alacaksanız, dotorunuza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı bildirmelisiniz.
 6. Parasetamol veya tramadol içeren başka ilaçlar kullanıyorsanız veya diğer ilaçlara (örneğin morfin) bağımlılığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.
 7. Bağımlılık yapıcı özelliğe sahiptir.uzun süreli kullanıldığında etkinliği azalabilir ve böylelikle daha yüksek dozda almanız gerekebilir. İlaç kullanmaya meyilli veya ilaç bağımlılığı olan hastalarda, sadece sıkı tıbbi gözlem altında ve kısa süreli kullanılmalıdır.
 8. Kullanımı uyuklama, bulanık görme ve baş dönmesine neden olabileceğinden, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı   gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 9. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kesinlikte kullanmak sakıncalıdır.

ZALDIAR Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Aç karnına veya besinlerle beraber alınabilir.
 3. Doz ağrınızın şiddetine ve ağrı duyarlılığınıza göre ayarlanmalıdır. Genellikle ağrının giderilebildiği en düşük doz kullanılmalıdır
 4. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Başlangıç dozu olarak günde 2 tablettir. Ancak gerekli görüldüğü vakıalarda günde 8 tableti geçmemek üzere ilave doz alınabilir. Dozlar arasındaki ara en az  6 saat olmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, baş dönmesi ve uyku hali yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  Parasetamol, tramadol hidroklorür
Ticari-Jenerik ismi: ZALDIAR Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.