ANSIOX 1 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Alprazolam‘ dır. ANSIOX 1 mg Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  neden olabilecek kimyasalları etkileyen, sakinleştirici ve uyku verici  bir preparattır. Anksiyete ( endişe, kaygı hali) bozukluğu belirtilerinin  kısa süreli tedavisinde ve şiddetli endişe, kaygı, gerginlik durumu (anksiyete bozukluğu)  ve panik bozuklukların tedavisinde uygulanır.

ANSIOX 1 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  neden olabilecek kimyasalları etkileyen, sakinleştirici ve uyku verici  bir preparattır.
 3. Doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almamalısınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 4. Ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğunuz veya astım, amfizem, bronşit, KOAH gibi solunum yolu sorunlarınız  varsa veya uyku apnesi veya kasların çok zayıf ve yorgun olmasına sebep olan miyastenia gravis hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet geçmişte uyuşturucu veya alkol bağımlılığı geçmişiniz veya depresyon teşhisi veya intihar düşünceleri/davranışları  geçmişiniz varsa; bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Aksi takdirde yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. Kullanımını  yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 7. İlacın kullanımı alışkanlık yapmaktadır. Yalnızca doktorun reçete ettiği kişi kullanmalıdır. Özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 8. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için, tedaviniz sürecinde doktor ile düzenli olarak görüşünüz.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 10. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. ANSIOX Tablet başka ilaçlarla etkileşime geçebilir. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan herhangi birini   kullanıyorsanız ( uyku hapları, kas gevşeticiler, soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler,  nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları) ANSIOX Tablet‘in etken maddesi olan Alprazolam’ın neden olabileceği uykulu durumun etkisini daha da artırabilir.
 12. Tedavi süresi esnasında alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol ilacın etkisini arttırmaktadır.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ANSIOX 1 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uyku, uykululuk hali, baş ağrısı, sersemlik, yorgunluk, huzursuzluk, iştah azalması, mide bulantısı, ağız kuruluğu, kabızlık, görmede bulanıklık, kaslarda güçsüzlük ve halsizlik, dikkat bozukluğu ve hafıza bozukluğu, konuşmada bozukluk, denge ve koordinasyon bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

ANSIOX 1 mg Tablet’in İlaç Etkileşimleri

ANSIOX  Tablet, başka ilaçlarla etkileşime geçebilir. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan herhangi birini   kullanıyorsanız ( uyku hapları, kas gevşeticiler, soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler,  nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları) ANSIOX Tablet‘in etken maddesi olan Alprazolam’ın neden olabileceği uykulu durumun etkisini daha da artırabilir.

Şayet şu antidepresanlardan birini kullanıyorsanız mutlaka ANSIOX Tablet (Alprazolam) kullanmadan önce hekiminize bildiriniz:

 • Antidepresan İlaçlar :

Deprenil, İnsomin, İnsidon ( Etken maddeleri: opipramol hidroklorür )

Prozac, Depset, Depreks, Fulsac ( Etken maddeleri: fluoksetin )

Cipralex, Eslorex ( Etken Maddeleri: essitalopram )

Seralin, Lustral, Misol ( Etken maddeleri: Sertralin )

Fluvamteva, Faverin ( Etken maddeleri: Fluvoksamin maleat )

Xetanor, Noktürn, Paxil ( Etken Maddeleri:  paroksetin )

 • Doğum Kontrol Hapları :

Myralon, Yasmin, Yazz24+4, Jerbera ( Daha fazlasına bakmak için: etinil estradiol, drospirenon )

Norlevo, Miranova ( Etken maddeleri: Levonorjestrel )

ANSIOX Tablet ( Alprazolam ) daha fazla ilaçla etkileşime geçebilir, yukarıdaki doğum kontrol hapları ve antidepresanlar listesi alprazolamla etkileşime geçen ilaçlardan sadece bazılarıdır. ANSIOX  kullanmadan önce hekiminize hangi ilaçları kullandığınızı bildirmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Alprazolam
Ticari-Jenerik ismi:  ANSIOX 1 mg Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.