ZYBAN Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Bupropion Hidroklorür olan ZYBAN Tablet, erişkinlerde sigara bağımlılığı (nikotin bağımlılığı) tedavisinde sigarayı bırakmaya yardımcı olarak kullanılan bir preparattır. Bu ilacı kullanırken sigara içme isteği azalır ve sigara içimi eskisi ve benzeri keyif vermez. Sigara kullanan kişi sigarayı bırakmak için bir gün belirlemelidir. Belirlenen günden 1-2 hafta önce tedaviye başlanır. 2. haftada belirlediğiniz gün sigarayı bıraktığınız gündür.  Tedaviye başlangıç dozu ilk 3 gün günde 1 kez 150 mg 1 tablet Zyban alınır, daha sonraki günlerde de günde 2 kez 150 mg lık Zyban tablet alınmalıdır. Aldığınız dozların arasında en az 8 saat  olmalıdır.  Tedavi süresi en az 7 haftadır. Şayet hasta 7. haftanın sonunda sigarayı bırakamıyorsa tedavi başarısız olarak sonuçlanmıştır. Bu durumda tedavi kesilmelidir. Fakat 7. hafta sonunda hasta sigarayı tamamen bırakmışsa, sigara içme isteğinin tekrarının önlenebilmesi için tedavinin 1 yıl uzatılması önerilmektedir.

ZYBAN Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç nikotin maddesi içermemektedir.
 3. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 4. Erişkinlerde sigara bağımlılığı (nikotin bağımlılığı) tedavisinde sigarayı bırakmaya yardımcı olarak kullanılan bir preparattır. Bu ilacı kullanırken sigara içme isteği azalır ve sigara içimi eskisi ve benzeri keyif vermez.
 5. Şayet karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 6. Şayet epilepsi  hastalığı veya aşırı kilo kaybıyla seyreden yeme bozukluğu (anoreksia) hastalığı varsa veya  kontrolsüz yüksek tansiyon, daha önce şüphecilik ve benzeri anormal düşünceler ile seyreden psikiyatrik herhangi bir hastalık ( sanrısal bozukluk, şizofreni gibi)  veya bipolar bozukluk hastalıklarından herhangi biri  var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Tedaviyi  aniden bırakmamalısınız. İlacın alımının aniden bırakılması, aşırı asabiyet, sigara içme isteği, depresyon ve uyku bozukluğuna neden olabileceğinden, hekimin belirlediği tedavi süresini dikkate almanız gerekir.
 8. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.  Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ZYBAN Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber yemeklerden (bulantı ihtimaline karşı) sonra almanız gerekir. İlacınızı her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz. Genelde tedavi süresi 7 haftadır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yorgunluk, uykusuzluk, iştah kaybı, bulantı, titreme ve ağız kuruluğu ve benzeri yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım almak için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Bupropion Hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:  ZYBAN Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.