WELLBUTRIN XL Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Bupropion Hidroklorür olan WELLBUTRIN XL  Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona ve anksiyeteye neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır. Beyinde bulunan ve depresyonla bağlantılı olan noradrenalin ve dopamin adlı kimyasal maddelerle etkileşime girerek çalışır. Depresyon ve majör depresif bozuklukların (ağır ruhsal çöküntü hastalığı) tedavisinde uygulanır.

WELLBUTRIN XL  Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek depresyona ve anksiyeteye neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır. Depresyon ve majör depresif bozuklukların (ağır ruhsal çöküntü hastalığı) tedavisinde uygulanır.İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 3. Bu ilaç  18 yaşın altındaki  gençlere doktor tavsiyesi haricinde verilmemelidir.
 4. Şayet MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemek zorundasınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  bir kaç haftayı bulabilir. En iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir biçimde kullanınız. 4 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse, hekiminize danışmakta fayda vardır.
 6. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve hekimin sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 7. Şayet karaciğer veya böbrek hastalığı, kalp hastalığı, nöbet veya epilepsi durumu, bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk), geçmişte kalp krizi veya felç geçirme durumu, geçmişte hap bağımlılığı ve intihar düşüncesi öyküsü ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Yaşlı hastalarda, ilacın yan etkileri nedeniyle zarar görme olasılığı daha fazladır.
 9. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları ve benzeri uyku verici ilaçlarla beraber kullanmaktan kaçınmalısınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız hekiminize bildirmelisiniz.
 10. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 11. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  veya zinde ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkat etmelisiniz.
 13. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmakadır.
 14. Gebelik döneminde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

WELLBUTRIN XL  Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber sabahları tok karnına almanız gerekir. Her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, yorgunluk, uykusuzluk, iştah kaybı, bulantı, titreme ve ağız kuruluğu ve benzeri yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım almak için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Bupropion Hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: WELLBUTRIN XL  Yavaş Salınımlı Film Kaplı Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.