AKNETRENT 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi İzotretinoin olan AKNETRENT 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül, ciltteki yağ bezlerinden salgılanan salgı miktarını azaltır ve cildin kendini daha hızlı yenilemesini temin eder. Diğer ilaç tedavilerine (antibiyotik dahil) cevap vermeyen ağır akne (sivilce) tedavisinde uygulanır.

AKNETRENT 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Ciltteki yağ bezlerinden salgılanan salgı miktarını azaltır ve cildin kendini daha hızlı yenilemesini temin eder. Diğer ilaç tedavilerine (antibiyotik dahil) cevap vermeyen ağır akne (sivilce) tedavisinde uygulanır.
 3. Tedavide iyi sonuç alabilmeniz için düzenli bir biçimde kullanınız. Sonucunu hemen görmesenizde ilacın kullanımını durdurmayınız. Doktorunuzun size belirttiği süre boyunca kullanınız.
 4. Tedavi sürecinde A vitamini takviyeleri almamalısınız. Çünkü bu ilaç A vitamininin bir türüdür.
 5. İlacın kullanımı, cildinizde ve dudaklarınızda kurumaya neden olabilir. Tedaviniz boyunca cildinizi nemlendiren krem kullanınız.
 6. İlacı kullanmaya başlamadan önce, kullanırken ve kullanımı bittikten sonra sık sık gebelik testi yaptırınız.  İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 7. Şayet karaciğer hastalığı veya  böbrek hastalığınız varsa veya herhangi bir bağırsak hastalığınız, astım, kalp hastalığınız, yetersiz beslenme, yüksek kolesterol hastalığınız, diyabet (şeker hastalığı), aileden gelen veya kişisel depresyon veya ruhsal bir hastalık geçmişiniz, kemik erimesi veya kemikler ile ilgili bir hastalığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu  hekiminize anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Tedavi sürecinde güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınmalısınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir. Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 9. Tedaviniz sırasında veya tedaviden sonraki 30 gün boyunca kan vermeyiniz. Çünkü verdiğiniz kan hamile bir bayanda uygulanabilir ve bebekte doğum kusurlarına neden olabilir.
 10. Hamilelerde kullanımı bebekte doğum kusurlarına neden olduğundan,  kesinlikle kullanılmamalıdır.

AKNETRENT 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu günün ana yemeğiyle beraber veya süt ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Nefes darlığı, terleme, omuza ve kollara yayılan göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, görme bozukluğu, bulanık görme, şiddetli baş ağrısı veya göz arkalarında ağrı, mide bulantısı kusma, eklem, kas ve kemik ağrıları, hepatit ve sarılık gibi  vakıalarından herhangi biri veya bir kaçı görüldüğünde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: İzotretinoin

Ticari-Jenerik ismi:  AKNETRENT 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül

AKNETRENT 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

AKNETRENT 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.