TRENTAL 300 mg I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Pentoksifilin olan TRENTAL 300 mg  I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul, kandaki kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) şeklini değiştirir ve esnekliğini arttırır.  Bu sayede  kırmızı kan hücrelerinin daha küçük kan damarlarına sığmasını kolaylaştırır. Ek olarak kanın akışkanlığını arttırarak, kanın akışını geliştirir ve iyileştirir. Bu durum da doku oksijenlenmesini kuvvetlendirir. Beyin ile ilgili dolaşım bozuklukları; göz ile ilgili dolaşım bozuklukları; işitme kaybı, ani sağırlık ve benzeri iç kulaktaki bozulmalar; kangren; bacak ülseri; kesintili topallama ve benzeri atardamarlar ile ilgili dolaşım bozuklukları tedavisinde kullanılan bir preparattır.

TRENTAL 300 mg  I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyin ile ilgili dolaşım bozuklukları; göz ile ilgili dolaşım bozuklukları; işitme kaybı, ani sağırlık ve benzeri iç kulaktaki bozulmalar; kesintili topallama ve benzeri atardamarlar ile ilgili dolaşım bozuklukları tedavisinde kullanılan bir preparattır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülecektir. İlacın yararlı etkilerini görmeniz  8 haftayı da bulabilir. İlacın kullanımını  aniden bırakmamalısınız.
 4. Sigara kullanımı kan damarlarınızı daraltıcı etkisi olduğundan ilacın yararlı etkilerini azaltabilir. Sigara kullanıyorsanız doktor ile görüşmelisiniz.
 5. Şayet yakın zamanda göz kanaması veya beyin kanaması geçirdiyseniz veya kafein veya teofilin’e alerji durumu varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet yakın zamanda geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, kalp ritm bozukluğu veya koroner kan damarları veya beyin damarları ile ilgili ciddi bir sertleşme varsa veya kanama geçiriyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Herhangi bir kan pıhtılaşma bozukluğu; kalp ritm bozukluğu; yakın zamanda geçirmiş olduğunuz herhangi bir kanama bozukluğu; yakın zamanda geçirilmiş herhangi bir ameliyat(diş ameliyatı da dahil); mide ülseri veya onikiparmak bağırsağı ülseri); karaciğer hastalığı; böbrek hastalığı veya düşük tansiyon (hipotansiyon) rahatsızlıklarından herhangi biri veya birkaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

TRENTAL 300 mg  I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Damar yoluyla uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, gaz, ishal, yüz ve boyun kızarmasıyla olan sıcak basması yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Pentoksifilin

Ticari-Jenerik ismi: TRENTAL 300 mg  I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul

TRENTAL 300 mg  I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TRENTAL-300-mg-I.V.-Enfüzyon-İçin-Solüsyon-İçeren-Ampul-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.