Filinsel İ.V. İnfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Aminofilin (Teofilin etilendiamin) olan Filinsel İ.V. İnfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul, göğüsteki ve akciğerlerdeki kasları gevşeterek bronşları genişleten bir preparattır. Akciğerleri, bronşlarda spazmlarla kasılmaya neden olan alerjenlere karşı  daha az duyarsız hale getirir. Astım, sol kalp yetmezliğinden doğan akciğer ödemi ve gece ortaya çıkan solunum zorluğu; kronik bronşit ve KOAH hastalıklarında bronşlarda meydana gelen kasılmaların önlenmesi ve tedavisinde uygulanır.

Filinsel İ.V. İnfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Akciğerleri, bronşlarda spazmlarla kasılmaya neden olan alerjenlere karşı  daha az duyarsız hale getirir. Astım, sol kalp yetmezliğinden doğan akciğer ödemi ve gece ortaya çıkan solunum zorluğu; kronik bronşit ve KOAH hastalıklarında bronşlarda meydana gelen kasılmaların önlenmesi ve tedavisinde uygulanır.
 3. Kahve, çay, kola, çikolata ve benzeri kafein içeren yiyeceklerden uzak durunuz. Kafein ilacın olası yan etkilerini arttırmaktadır.
 4. Mide ülseri , onikiparmak bağırsağı ülseri ve gastrit var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet karaciğer hastalığı(siroz,hepatit), böbrek hastalığı, düşük troid, akciğerlerde sıvı toplanması, kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu, yüksek ateş, epilepsi (sara), mide ülseri , onikiparmak bağırsağı ülseri ve sigara kullanımı ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz.
 6. İlacı kullandığınız sürece hekiminize sormadan sigarayı bırakmamalısınız veya başlamamalısınız. Çünkü durumunuza göre doktorunuz doz ayarlaması yapacaktır.
 7. Hamilelik dönemi ve emzirme döneminde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Filinsel İ.V. İnfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul‘ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç toplar damara infüzyon yoluyla uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, uzun süren mide bulantısı, kahve telvesi şekinde kusma, kanlı öksürük,  uykusuzluk, sinirlilik hali,  istem dışı kasılmalar ve düzensiz ve hızlı  kalp atışları  ve benzeri yan etkiler görüldüğünde  ilacın kullanımını durdurup derhal doktorunuzdan yardım isteyiniz.

 

Etken Maddesi:  Aminofilin (Teofilin etilendiamin)

Ticari-Jenerik ismi: Filinsel İ.V. İnfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.