TRENTAL CR 600 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Pentoksifilin olan TRENTAL CR 600 mg Film Tablet, kandaki kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) şeklini değiştirir ve esnekliğini arttırır.  Bu sayede  kırmızı kan hücrelerinin daha küçük kan damarlarına sığmasını kolaylaştırır. Ek olarak kanın akışkanlığını arttırarak, kanın akışını geliştirir ve iyileştirir. Bu durum da doku oksijenlenmesini kuvvetlendirir. Beyin ile ilgili dolaşım bozuklukları; göz ile ilgili dolaşım bozuklukları; işitme kaybı, ani sağırlık ve benzeri iç kulaktaki bozulmalar; kangren; bacak ülseri; kesintili topallama ve benzeri atardamarlar ile ilgili dolaşım bozuklukları tedavisinde kullanılan bir preparattır.

TRENTAL CR 600 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyin ile ilgili dolaşım bozuklukları; göz ile ilgili dolaşım bozuklukları; işitme kaybı, ani sağırlık ve benzeri iç kulaktaki bozulmalar; kesintili topallama ve benzeri atardamarlar ile ilgili dolaşım bozuklukları tedavisinde kullanılan bir preparattır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülecektir. İlacın yararlı etkilerini görmeniz  8 haftayı da bulabilir. İlacın kullanımını  aniden bırakmamalısınız.
 4. Sigara kullanımı kan damarlarınızı daraltıcı etkisi olduğundan ilacın yararlı etkilerini azaltabilir. Sigara kullanıyorsanız doktor ile görüşmelisiniz.
 5. Şayet yakın zamanda göz kanaması veya beyin kanaması geçirdiyseniz veya kafein veya teofilin’e alerji durumu varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Reklam
 7. Şayet yakın zamanda geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, kalp ritm bozukluğu veya koroner kan damarları veya beyin damarları ile ilgili ciddi bir sertleşme varsa veya beyin kanaması geçiriyorsanız (bulantı, kusma, baş ağrısı, uyuşukluk, bilinç kaybı, uykuya eğilim, yüzde çarpılma, konuşma bozukluğu ve benzeri belirtiler sizde ortaya çıkarsa) bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. Herhangi bir kan pıhtılaşma bozukluğu veya kalp ritm bozukluğunuz varsa veya yakın zamanda geçirmiş olduğunuz herhangi bir kanama bozukluğu; yakın zamanda geçirilmiş herhangi bir ameliyat (diş ameliyatı da dahil); mide ülseri veya onikiparmak bağırsağı ülseri); karaciğer hastalığı; böbrek hastalığı veya düşük tansiyon (hipotansiyon) rahatsızlıklarından herhangi biri veya birkaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 9. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

TRENTAL CR 600 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

Reklam

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Midenize verecek zararı azaltmak için yemeklerle beraber veya yemekten hemen sonra veya bir antiasit ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, gaz, ishal, yüz ve boyun kızarmasıyla olan sıcak basması yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Pentoksifilin

Ticari-Jenerik ismi: TRENTAL CR 600 mg Film Tablet

TRENTAL CR 600 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TRENTAL-CR-600-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

3 thoughts on “TRENTAL CR 600 mg Film Tablet

 1. Nöroloji doktoru muayene sonunda TRENTAL CR 600 mg. film tablet vermişti.Bende işitme kaybı, sol gözde kapak düşüklüğü ve çift görme başlamıştı.Prospektüsü okudum,bana uygun bir ilaç.fakap benim PLT.yani Trombsit (137)çıkıyor.ilacı kullandıktan bikaç saat sonra ARTM.durumu başladı. baraktım kaullanmayı.Fakat tekrar günde bir tblet kullansam zamanla alışırmıyım.PLT.düşüklüğü nedeniyle beyin kanaması falan birşeyler olurmu.Bu hususta yardımlarınızı bekliyorum.Selamlar saygılar.

 2. Nöroloji doktoru muayene sonunda TRENTAL CR 600 mg. film tablet vermişti.Bende işitme kaybı, sol gözde kapak düşüklüğü ve çift görme başlamıştı.Prospektüsü okudum,bana uygun bir ilaç.fakap benim PLT.yani Trombsit (137)çıkıyor.ilacı kullandıktan bikaç saat sonra ARTM.durumu başladı. baraktım kaullanmayı.Fakat tekrar günde bir tblet kullansam zamanla alışırmıyım.PLT.düşüklüğü nedeniyle beyin kanaması falan birşeyler olurmu.Bu hususta yardımlarınızı bekliyorum.Selamlar saygılar. Daha önce cebapladık diyorsunuz.ben göremedim. Tekrar ederseniz memnun olurum.

  1. Sevgili Hamza Özkul Bey Merhabalar,
   Öncelikle Geçmiş Olsun Umarız en kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanızı diliyoruz.
   Tüm ilaçlar konusunda hekim tavsiyesi olmadan kullanım tehlikeli vakıalara yol açabilmektedir. Özellikle Beyin ile ilgili vakıalarda bu durum çok daha yaşamsal önem taşımaktadır. Sİzlere ilacı kullanıp kullanmamak konusunda tavsiye vermek olası bir olumsuz netice oluşabilmesi ihtimali olması nedeni ile ne yazık ki doğru olmaz. Lütfen siz de kendiniz ilaç kullanımı kararını vermemeye gayret edin ve bu konuda mutlaka hekiminize danışın.
   Tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
   Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
SPESTA 35 mg 4 Film Kaplı Tablet
SPESTA 35 mg 4 Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Risedronat sodyum olan  SPESTA 35 mg 4 Film Kaplı Tablet,  kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen...

Lodoz Film Tablet
Lodoz Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?: Etken maddesi Hidroklorotiyazit-Bisoprolol fumarat olan Lodoz Film Tablet, vücutta sıvı  tutulumuna neden olan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından...

Kapat