TOPOXIN IV 4 mg İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Topotekan hidroklorür olan TOPOXIN IV 4 mg İnfüzyon  İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon , vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacı olup, Yumurtalık (Över) kanseri, küçük hücreli akciğer kanseri tedavisinde uygulanır.

TOPOXIN IV 4 mg İnfüzyon  İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacı olup, Yumurtalık (Över) kanseri, küçük hücreli akciğer kanseri tedavisinde uygulanır.
 3. Bu ilaç tümörleri  yok ederken, diğer bazı hücreleri de etkileyebilir. Bu da kanınızdaki hücrelerin seviyesinin düşmesine neden olur. İlacı kullanırken doktorunuz sizden düzenli aralıklarla kan testleri isteyecektir. İlacı kullanmadan önce yapılan tahlillerde kan hücrelerinin seviyesi düşükse, doktorunuz sizi  bu durumdan haberdar edecektir.
 4. Şayet böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz
 5. Bu ilacı kullanırken bağışıklık sistemi zayıfladığından vücudu  enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale getirir. Grip, soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalık, enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız. Ek olarak tedaviniz sırasında kan nakli yaptırmanız gerekebilir.
 6. Şayet eşiniz veya siz bu ilacı kullanıyorsanız, tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonra da en az 6 ay boyunca gebelik önlenmeli ve gebeliğe karşı gereken tedbir alınmalıdır.
 7. Şayet hamileyseniz veya ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Şayet bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar  verebilir.

 

TOPOXIN IV 4 mg İnfüzyon  İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın uygulaması hastane veya klinik ortamda yapılması gereklidir.  Toplardamar içine infüzyon yoluyla uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
  2. Saç dökülmesi, deri altında kırmızı benekler, sarılık, vücut ağrıları, grip belirtileri, titreme, ateş , ağızda yaralar, ciltte soluklaşma, soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık, ellerde ve ayaklarda hissizlik,  devamlı süren kusma ve benzeri rahatsızlıklarda tıbbi yardım almak için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Topotekan hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: TOPOXIN IV 4 mg İnfüzyon  İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.