PANTO 40 mg Enterik Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Pantoprazol olan PANTO 40 mg Enterik Kaplı Tablet, midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Reflü özofajit (mide içeriği ve asidin yemek borusuna kaçmasından dolayı meydana gelen yemek borusu iltihaplanması) ve peptik ülser (duodenal ülser ve gastrik ülser) iyileştirilmesi, orta ve ileri derecede özofageal reflü iyileştirilmesi ile Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri aşırı mide asidini içeren diğer vakıaların tedavisinde uygulanır. Ek olarak H.pylori (Helicobacter pylori)’nin neden olduğu duodenal ve gastrik ülserde tekrarı azaltmak amacıyla bu mikroorganizmanın yok edilmesi için uygun iki antibiyotikle beraber uygulanır.

PANTO 40 mg Enterik Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır.
 3. Şayet, ciddi karaciğer bozukluğunuz varsa veya veya karaciğer ile ilgili herhangi bir problem yaşadıysanız veya kemik erimesi hastalığınız varsa; kullanmadan önce, hekiminize durumunuzu anlatınız.
 4. Uzun süreli kullanımı sırasında, karaciğer enzimlerinizi düzenli olarak kontrol ettiriniz. Karaciğer enzimlerinin yükselmesi durumunda, ilacın alımı durdurulmalıdır.
 5. AIDS hastalığı tedavisinde kullanılan Atazanavir  ile beraber kullanmak sakıncalıdır.
 6. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı hekimin tavsiye ettiği sürece kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Şayet 4 hafta içerisinde durumunuzda bir iyileşme olmazsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Uzun süre kullanımı vücudunuz  tarafından B-12 vitamininin emilimini zorlaştırabilir ve bu durum  B-12 eksikliğine neden olur. Tedavi süresi esnasında B-12 eksikliğinden şüphe duyuyorsanız; doktor ile görüşünüz.
 8. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

PANTO 40 mg Enterik Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber yemekten 1 saat önce almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi:   Pantoprazol
Ticari-Jenerik ismi: PANTO 40 mg Enterik Kaplı Tablet

PANTO 40 mg Enterik Kaplı Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

panto-40-mg-enterik-kapli-tablet-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.