PEMTREX IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

KISA TANITIM :

Etken maddesi Pemetrekset olan PEMTREX IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon, kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını yavaşlatan bir kanser ilacı olup, Daha önce kemoterapi almamış, akciğeri saran zarı etkileyen bir kanser türü olan malign plevral mezotelyomalı hastaların tedavisinde, kansere karşı etkili bir başka ilaç olan Sisplatin adlı ilaç ile beraber uygulanır. Ek olarak daha önce kemoterapi alan ileri evre akciğer kanseri hastalarının tedavisinde de uygulanır.

 

PEMTREX IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Daha önce kemoterapi almamış, akciğeri saran zarı etkileyen bir kanser türü olan malign plevral mezotelyomalı hastaların tedavisinde, kansere karşı etkili bir başka ilaç olan Sisplatin adlı ilaç ile beraber uygulanır. Ek olarak daha önce kemoterapi alan ileri evre akciğer kanseri hastalarının tedavisinde de uygulanır.
 3. Şiddetli böbrek hastalığınız varsa veya son zamanlarda sarıhummaya karşı bir aşı olduysanız veya olacaksanız  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Kanserin cinsine göre doktorunuz sizin için uygun olan miktarı ve kullanım sıklığını belirleyecektir. Tüm detayları doktor ile birebir görüşmelisiniz.
 5. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında tecrübeli, nitelikli sağlık çalışanlarının denetimi altında uygulanmalıdır.
 6. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatarak kişiyi enfeksiyonlara karşı daha hassas hale getirebilir. Tedavi sırasında grip, soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklı kişilerle temastan kaçınılmalıdır.
 7. Şayet, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan karaciğer ile ilgili sorunlarınız ve börek hastalığınız varsa veya kalp veya koroner atar damar hastalığınız varsa veya yakın zamanda aşı olduysanız, akciğerinizde sıvı birikimi varsa veya yakın zamanda Radyoterapi (yüksek dozda X-ray iyileştirilmesi, ışın iyileştirilmesi) aldıysanız bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz
 8. Tedavi sırasında ilacın yararlarını ve yan etkilerini takip etmek  amacı ile doktorunuz düzenli olarak planlanmış kan tahlilleri ve testler isteyecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.
 9. Şayet 80 yaşın üzerindeyseniz, ilacın yan etkileri nedeniyle zarar görme riskiniz daha fazladır.
 10. 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Şayet eşiniz veya siz bu ilacı kullanıyorsanız, tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonra da en az 6 ay boyunca gebelik önlenmeli ve gebeliğe karşı gereken tedbir alınmalıdır.
 12. Şayet hamileyseniz veya ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Şayet bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

PEMTREX IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç damar içine infüzyon şeklinde uygulanır. Size uygulanacak uygun doza doktorunuz karar verecektir. Size verilecek doz, vücut ölçünüze ve tedaviye vereceğiniz cevaba göre belirlenecektir.

  Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ciddi mide bulantısı, 24 saatlik periyotta 1 den  fazla kusma, günde 4 defadan fazla dışkı yapma veya geceleri ishal durumu, yemek yiyememe durumu, yüksek ateş ve diğer enfeksiyon belirtileri, ağız içinde veya çevresinde ağrı ve yara oluşumu, ellerde ve ayaklarla ağrı, sızı, yanma ve şişlik ve benzeri yan etkilerden birine veya bir kaçına maruz kalırsanız,  acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Pemetrekset

Ticari-Jenerik ismi: PEMTREX IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.