TAMIDRA MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Tamsulosin hidroklorür olan TAMIDRA MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül, prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşeterek, iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir preparattır. Prostat bezinin iyi huylu büyümesi (benign prostat hiperplazisi), aşağı idrar yolunu sıkıştırarak, idrar yapma zorluğu (idrar akış kuvvetinin azalması), kesik kesik idrar yapma, idrarın damla damla gelmesi, gerek gece gerekse gündüzleri sık idrara çıkma ve idrar sıkışması gibi rahatsızlıklara sebep olur. Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde uygulanır.

TAMIDRA MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşeterek , iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir preparattır.
 3. Uzun dönemli tedavide, mesane ve idrar yapma üzerindeki etkileri kalıcıdır.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için prostat hastalığınızı ve tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 5. Şayet herhangi bir ilaca alerji durumu varsa  veya  prostat kanseri  iseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Şayet ağır karaciğer hastalığınız  veya  ortostatik hipotansiyon hastalığııız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Tedavi gördüğünüz süre içerisinde katarakt ameliyatı olma ve benzeri bir sorun var ise  bu ilacı kullandığınızı zaman geçirmeden cerrahınıza bildirmeniz gereklidir. Çünkü bu ilaç katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
 8. Tedaviniz sırasında yan etki olarak peniste istenmeden ortaya çıkan, uzun süren ve ağrılı olan sertleşme durumu gözlendiğinde, mutlaka hekiminize müracaat etmelisiniz. Şayet bu durum tedavi edilmezse kalıcı sertleşme bozukluklarına yol açabilir.
 9. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da   artırmaktadır.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine veya araba kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.

TAMIDRA MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber kahvaltıdan sonra veya günün ilk öğününden sonra almanız gerekir. Önerilen doz günde 1 kapsüldür. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş dönmesi ve boşalma bozuklukları yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Tamsulosin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: TAMIDRA MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül

TAMIDRA MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TAMIDRA-MR-04-mg-Değiştirilmiş-Salımlı-Sert-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.